16. juuni 1996 kell 22:00

Salakütuseäri aitamisega kahtluse all tolliinspektorid

Tallinna tolliinspektuur avastas maksupettuse, kui ASi Estonian Transoil tollilaost pärit ja Ikla tollipunkti kaudu väljuma pidanud kütus piirile ei jõudnud. Piiriületus vormistati Tallinna sadama, Tallinna lennujaama, Saaremaa ja Kunda sadama tolliinspektorite templitega. Kütuse väljavedu garanteeris AS Doltrix, kellel oli Innovatsioonipanga garantii. Doltrix jättis tasumata ligi 2,4 miljonit krooni aktsiisi- ja käibemaksu.

Tallinna tolliinspektuuri juhataja sõnul saab tollitöötajate seostest maksupettusega rääkida paari nädala pärast, kui on lõppenud deklaratsioonidele löödud templite ekspertiis. Ekspertiis näitab, kas templid deklaratsioonidel on tolliinspektorite omad, lausus Toomas Udu.

Kui pitsatid ei ole võltsitud, algatatakse tollitöötajate vastu kriminaalasi, lubas Udu. Seni on tollitöötajad ajutiselt töölt kõrvaldatud.

Udu sõnul on kaks Tallinna tolliinspektuuri töötajat noored inspektorid, kes õpivad alles kõrgkoolis. «On kahju, kui nad niisuguse lollusega hakkama on saanud, arvates, et see välja ei tule,» kommenteeris ta.

Tänu turvaelementidele on templi võltsingu avastamine ekspertiisis lihtne, kinnitas Udu. «Iga nädal on mõni võltsitud tempel kätte saadud,» lisas ta.

Juurdluse käigus selgitab tolliinspektuur, mis on saanud kütusest, millelt on maksud tasumata, ja kus seda müüakse.

Estonian Transoilist veeti kütus välja suurte tsisternautodega, mis võtavad peale üle 20 tonni kütust, lausus Toomas Udu. Tema sõnul on kütust vedanud autojuhid kinnitanud, et nad viisid koorma Lõuna-Eestisse.

«Seal pumbati kütus ümber väiksematesse veokitesse,» ütles Udu. Tolli andmetel müüdi kütus Lõuna-Eesti tanklates.

«Kütuse omaniku Neste suhtes on ainuke pretensioon, et nad ei huvitu, kust on pärit see kütus, mida nad ostavad ja edasi müüvad,» nentis Udu.

Toll tegi Doltrixile ettekirjutuse maksude tasumiseks kahe ööpäeva jooksul alates teate saamisest reedel.

Kui Doltrix makse ei tasu, esitab toll nõude Innovatsioonipangale.

Hetkel kuum