27. juuni 1996 kell 22:00

Iiri prioriteet ELi eesistujamaana

Peale selle on Iirimaa prioriteetideks võitlus petturluse vastu ja töökohtade loomise eest.

Iiri rahandusminister Ruairi Quinn, kes hakkab juhatama Euroopa Liidu rahandus- ja majanduskohtumisi, kui Itaalia esmaspäeval eesistujamaa staatuse Iirimaale üle annab, ütles, et järgmised kuus kuud on euroraha jaoks kriitilised.

Kuna Euroopa Liidu liikmesmaad annavad viimast lihvi oma 1997. aasta eelarvele, on aasta lõpuks selge, millised riigid kavatsevad euro kasutusele võtta, ütles Quinn.

Paljud finantstegelased usuvad, et kuna sellistel võtmemaadel nagu Prantsusmaa ja Saksamaa on raskusi Maastrichti kriteeriumide täitmisega, siis on liidus osalemise otsus poliitiline.

Seda vaatekohta kinnitas ka Iiri keskpanga juhataja Maurice O'Connell. «Ma kahtlen selles, kas otsus tehakse matemaatika põhjal,» ütles ta.

Tööpuuduse kohta ütles Quinn, et Euroopa Liidus on sellest küll palju räägitud, kuid vähe selle heaks midagi ära tehtud.

Soovides «müüa» skeptilisele publikule ühisraha kasulikkuse ideed, peab Euroopa Liit näitama üles ka oma muret tööpuuduse pärast riikides, sõnas Iiri rahandusminister.

Petturlusest rääkides ütles Quinn, et rahvale on vaja näidata, et Euroopa Liit on aus ja töövõimeline.

«Ma ei usu, et Euroopa Liidu kodanikud kavatsevad veel kaua välja kannatada raha raiskamist,» ütles Quinn. REUTER-ETA

Hetkel kuum