11. juuli 1996 kell 22:00

Reformid jätkuvad, prioriteedid muutuvad

«Pean oma põhiülesandeks seda, et tootmine elavneks, ettevõtted saaksid tellimusi ja inimesed tööd ning et tõuseks iga perekonna elatustase,» ütles president Jeltsin televisioonikõnes pärast valimistulemuste kinnitamist.

«Venemaa vajab eelkõige tugevat valitsust ning minu arvates peaks seda jälle juhtima Viktor T?ernomõrdin. Valitsusse võivad kuuluda eri erakondade esindajad, kuid nad peavad olema pädevad ja värskete ideedega,» sõnas Boriss Jeltsin.

Kremli allikate põhjal on peaministrikandidaat T?ernomõrdin kohtunud liberaalse majanduspoliitiku Grigori Javlinskiga ja kuuldavasti pakkunud talle peaministri esimese asetäitja kohta majanduse ja rahanduse alal.

Ühe prioriteedina järgmisel neljal aastal nimetas president seaduse ja korra kehtestamist. Sel otstarbel kirjutas ta kolmapäeval alla dekreedile, mille kohaselt tõhustatakse Moskvas ja Moskva oblastis võitlust kuritegevuse ja kõigil tasanditel korruptsiooni vastu. Seda võitlust asub juhtima Aleksandr Lebed, kelle sõnul on sellealane tegevusprogramm juba väljatöötamisel.

Lisaks sellele kirjutas Jeltsin alla julgeolekunõukogu funktsioonide täpsustamise dekreedile. Osa vaatlejate arvates on juba alnud võimuvõitlus julgeolekunõukogu sekretäri Aleksandr Lebedi ja peaminister Viktor T?ernomõrdini vahel.

Uus valitsus rakendab meetmeid, et suurendada maksutulusid, stimuleerida tööstusinvesteeringuid, alandada intressimäära ning avada riigivõlaturg välisinvestoritele, ütles presidendi majandusnõunik Aleksandr Liv?its.

Juuni algul oli riikliku pensionifondi puudujääk 7000 miljardit rubla, mis on viivitanud pensionide väljamaksmist. Et seda viga heastada, tahekse sel aastal saada 30 000 miljardit rubla täiendavat maksutulu.

Selleks tahetakse pitsitada suuremaid maksuvõlglasi, kaotada maksusoodustusi ja laiendada maksubaasi ja maksustada ka need 10 miljonit süstikkaupmeest, kes veavad riiki tarbekaupu naaberriikidest. REUTER-FT-ÄP

Hetkel kuum