30. juuli 1996 kell 22:00

Urva lahkub Estonian Holidaysist

«Ma oleksin Estonian Holidaysist nii või teisiti lahkunud, sest ma olen selles firmas oma töö teinud, kuid kiirendava asjaoluna tulid mängu firma aktsiakapitali laiendamisest tingitud muutused firma juhtstruktuurides,» põhjendas Urva lahkumist firmast, mille tegevjuhina on ta töötanud alates selle asutamisest 1991. aastal.

Estonian Holidaysi erastamisest tingitud maksekohustuste tõttu otsustas EH Turismi ASi üldkoosolek kevadel laiendada firma aktsiakapitali. Kuni selle ajani oli aktsiakapitali suurus 1,1 miljonit krooni ning firmal 57 oma töötajast aktsionäri.

Kuna Estonian Holidaysis giidina töötav firma aktsionär Ülle Kirsimäe leidis 300 000 krooni ulatuses finantseerimisallikaid, muutus jõudude vahekord ning otsustati kutsuda kokku erakorraline koosolek, kirjeldas Urva tekkinud olukorda. Tema sõnul tekkis jagelemine aktsionäride vahel ning tema lahkumise peamiseks põhjuseks oli see, et formeeriti juhtkond, kellega koos ta ei oleks soovinud edasi töötada.

Urvale pakuti võimalust töötada edasi firma tegevdirektorina, uueks nõukogu esimeheks sai Jaak Ginter. Ülejäänud nõukogu liikmed on firma müügijuht Jüri Toomel ning giidid Ülle Kirsimäe, Maila Saar ning reisikorraldaja Katrin Tambur. «Ma ei olnud nõus töötama sellisel tasemel nõukoguga, mille liikmetest enamik on majandusküsimustes täiesti ebakompetentsed,» lausus Urva. Ta on arvamusel, et praegusel ajal on mõtet olla kas firma ainuomanik või puhas palgatööline.

Urvale kuulub EH Turismi aktsiaid ligi 100 000 krooni eest.

Seoses Wrisi tööle asumisega plaanib ta oma aktsiad maha müüa. Pärast aktsiakapitali laiendamist on firma aktsiakapital 1,4 mln krooni.

Estonian Holidaysi ühe osaniku ning nõukogu liikme Katrin Tamburi sõnul oli 58 protsendi aktsionäride soov valida uueks nõukogu esimeheks väljastpoolt aktsionäride ringi ASi Esma juhatuse esimees ning mitme firma omanik Jaak Ginter. Põhjenduseks toob ta selle, et vaja oli värsket verd ning Jaak Ginteril on juriidiline haridus.

Tambur väidab, et nende jaoks tuli Urva ametist lahkumise soov täieliku üllatusena.

Firma tegevdirektori kohta on pakutud Estonian Holidaysi turustusjuhile Jüri Toomelile, kuid viimane keeldus kohta vastu võtmast. Tamburi sõnul plaanitakse uue tegevdirektori leidmiseks välja kuulutada konkurss.

Katrin Tambur lausus, et viimaste kuudega on oma aktsiatest loobunud üheksa töötajat ning seda plaanib teha veel viis inimest.

Aktsiad on ära ostnud firma suuraktsionärid. Katrin Tamburi väitel on aktsiate müümine olnud tingitud töötajate rahapuudusest.

Wrisi tööle asumist põhjendab Urva soodsa tööpakkumusega, millest oleks olnud raske keelduda.

«Ma ei ole ettevõtja tüüp, et läheksin ja asutaksin enda firma,» tunnistab ta ning lisab, et mitmetest tööpakkumustest valis ta välja Wrisi pakkumuse nostalgia tõttu. «Mõtlesin vahepeal juba turismiala sinnapaika jätta ning asuda tööle sootuks muul alal,» lausus Erki Urva.

Estonian Holidays lõpetas eelmise aasta 95 000 krooni suuruse kahjumiga, käesoleva aasta esimese poolaasta kasum oli 350 000 krooni. Urva sõnul on tegemist Estonian Holidaysi tegevusaja kõige parema tulemusega.

Urva on ka kaubandus-tööstuskoja juhatuse aseesimees, tööandjate ühenduse keskliidu asepresident, välisinvesteeringute agentuuri nõukogu liige ning turismifirmade liidu president.

Hetkel kuum