7. august 1996 kell 22:00

Prantsusmaa valitsusel jätkub optimismi

«Eesmärk, mille ma enesele 1997. a riiklike kulutuste osas seadsin, on saavutatud. Me ei kuluta tuleval aastal rohkem kui sellel aastal,» ütles peaminister Alain Juppé pärast valitsuse istungit.

Valitsuse kulutasemeks planeeritakse 1997. aastal 1552 miljardit franki (317 miljardit dollarit), ehk sama palju kui käesoleval aastal, millega reaalkulutused vähenevad umbes kahe protsendi võrra.

Rahandusminister Jean Arthuisi sõnul on riiklike kulutuste külmutamine Prantsusmaa jaoks pretsedenditu samm. «See võimaldab meil kinni pidada eesmärgist saada eelarvedefitsiit 1997. aastal kolmele protsendile SKT-st,» ütles minister.

Eelarveminister Alain Lamassoure'i sõnul jätab eelarvekulude piiramine 60 miljardi frangi võrra (12 miljardit dollarit), mis saavutatakse eelkõige riigiteenistujate arvu kärpimisega 6000--7000 töötaja võrra, ruumi ka maksude alandamiseks.

Ajalehe Le Monde teatel kärbib valitsus makse 20 miljardi frangi võrra ning seda peamiselt tulumaksude ar-vel.

Majandusanalüütikud on skeptilised ega usu, et kulude piiramisest piisab eelarvedefitsiidi alandamiseks olukorras, kus majanduse aeglustumine vähendab laekumisi. Viimaste majandusanalüüside teatel vähenes Prantsusmaa SKT teises kvartalis 0,1 protsendi võrra, kajastades tööpuuduse suurenemist ning tööstustoodangu langust.

Mais alanes tööstustoodang mullusega võrreldes 2,5 protsenti ning tööpuudus tõusis rekordilisele tasemele, töötuid oli juunis 12,5 protsenti töövõimelisest elanikkonnast.

Prantsuse ajalehtedes avaldatud kahtlused, et kulupiirist ei peeta kinni, viisid frangi kursi alla. Prantsuse frank, mis eile hommikul nõrgenes 2,41 Saksa marga suhtes, tugevnes aga taas pärast ministrite kinnitusi.

Analüütikute sõnul piirab habras valuuta Prantsuse keskpanga manööverdamisruumi intressimäärade alandamisel, et sellega väsinud majandusele uut hoogu anda. REUTER-ÄP

Hetkel kuum