13. august 1996 kell 22:00

De Beersi kokkulepe Venemaaga ohus

Kartelli kaubandusorganisatsioonist (CSO) mööda minnes turustatud teemantide väärtus on tõusnud 10--15 miljonilt dollarilt märtsis ja aprillis 40--60 miljonile dollarile juunis.

Enne mitteametliku Vene ekspordi suurenemist oli usaldus teemandituru vastu taastumas. De Beersi teatel suurenes teemandimüük esimesel poolaastal 8,2 protsenti, ulatudes rekordilise 2,748 miljardi dollarini. Juulis registreeriti keskmiseks hinnatõusuks 3 protsenti.

Nüüd süvenevad kahtlused, kas De Beers ja Venemaa suudavad teemantide turustamise osas kokkuleppele jõuda. Veebruaris sõlmiti koostöömemorandum, mis esimesel võimalusel vormistatakse kolmeaastaseks kaubanduskokkuleppeks Venemaa suurima teemanditootja Almazõ Rossiiga.

Analüütikute arvates võis Venemaa meelemuutusele viia Austraalia teemanditootja Argyle otsus De Beersi kartellist lahku lüüa. Samuti juhitakse tähelepanu sellele, et president Jeltsin kasutas pärast valimisi esimest korda vetot ja saatis parlamenti tagasi eelnõu, mis nägi ette teemandisektori järkjärgulise väljumise riigi kontrolli alt.

Kui teemandilekke taga on Almazõ Rossii, on leket kerge kõrvaldada. Kui aga leke on laiem ning teemante on otse Antwerpeni müünud ka Komdragmet, Venemaa valitsuse väärismetallide ja vääriskivide nõukogu, võivad sidemed CSO ja Moskva vahel katkeda. FT

Hetkel kuum