14. august 1996 kell 22:00

Reisibürood pakuvad reise järelmaksuga

Tegemist on Eestis esimese sarnase lepinguga reisibüroo ja liisingufirma vahel. Wris-Toursi tegevdirektor Margit Rebane-Pent tunnistas, et reisi järelmaksuga müümine on reisibüroo jaoks seotud riskiga. Selle vältimiseks nõutakse reisi ostjalt töökoha garantiikirja.

Rebane-Pent lausus, et reisiteenuse liisimise leping on ümbertöötatud variant kaubaliisingu lepingu põhivormist. «Erineb see selle poolest, et kui inimene ostab külmkapi ja jätab selle eest tasumata, siis on vähemalt teoreetiliselt võimalik temalt see külmkapp ära võtta, reisi puhul seda võimalust ei ole,» lausus ta.

Rebane-Pent lausus, et kõige levinumad pettusevormid on varastatud passi või võltsitud garantiikirja kasutamine. Selle ülekontrollimiseks hakatakse tema sõnul helistama töökohtadesse.

Reisi liisimise võimalus on Rebane-Pendi ütlusel mõeldud nendele inimestele, kellel on raske suurt summat reisi eest korraga välja käia, kuid kes oma sissetulekust suudavad iga kuu selle eest tasuda.

Hansa Liising krediteerib klienti maksumuses 4000--25 000 krooni. Hansa Liisingu tingimuste kohaselt maksab inimene reisi ostes sissemaksu, mis on sisuliselt käibemaksu suurus (15--25%) ning lepingutasu 100 krooni. Klient tasub reisi maksumuse ära aasta jooksul, teenuse kallinemise tasu on 13,6%.

Reisibüroo Estravel hakkab sügisel reisijatele pakkuma reisikrediiti ilma liisingufirma vahenduseta. Estraveli tegevdirektori Aivo Takise sõnul ei kasuta nemad liisingufirma abi, kuna neil on endal olemas võimalused järelmaksusoodustuse pakkumiseks.

Reisikrediidi riski hinnates märkis Takis, et ebatõenäoline laekumine tuleb juba ette ära hinnata ning hinnakujundusel arvestada. Kliendilt nõutakse Takise sõnutsi rahvusvahelist krediitkaarti või soliidset ja majanduslikult kindlat tööandjat, kes on nõus otsearveldust tegema töötaja palgast. Takise sõnutsi jääb Estraveli reisikrediidi puhul marginaal alla 10%.

Hetkel kuum