29. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Soome Hartwalli ja Rootsi-Norra Pripps Ringnesi ühisettevõte Baltic Beverages Holding AB (BBH) saab Ukraina Slavutitshi õlletehase suuraktsionäriks.

Slavutitshi õlletehas on Ukrainas suuruselt teine. Tehas, kus töötab 600 inimest, valmistab aastas 75 miljonit liitrit õlut.

Baltic Beverages Holdingu omanikud on võrdselt Oy Hartwall AB ja Pripps Ringnes AB. BBH-l on kolm õlletehast Balti riikides ja kaks Venemaal.

BBH on aktsiate kontrollpaki omanik Eesti Saku õlletahases, Läti Aldarise tehases, Leedu Kalnapilise tehases ja Peterburis asuvas Baltika õlletehases.

Selle aasta mais teatas BBH, et ostab 50 protsenti Moskvast kirdesuunas asuvas Jaroslavli õlletehasest.

SARTEL-BNS Leedus liialt panku

Leedu Panga president Reinoldijus Sharkinas leiab, et Leedus on panku liiga palju, mistõttu nende arv peab vähenema.

Pankade liitumine on vältimatu ning järele jäävad need, kes suudavad konkurentsis vastu pidada.

Leedu pankade aktsiakapital on tänavu suurenenud ning suureneb ilmselt veelgi. Keskpanga juht avaldas veendumust, et edaspidi tuleb Leedu panganduses kriise ette harvem. BNS

Rootsi Dagens Industri andmeil on Balti riikides pärast iseseisvuse taastamist registreeritud 1712 Rootsi kapitaliga ühisettevõtet, neist Eestis 1092, Lätis 440 ja Leedus 180.

Ajalehe peatoimetaja Hasse Olssoni arvates on Balti riikides tõsisemate poliitiliste kriiside puudumise korral lähema 20--24 aasta vältel oodata 0majanduse ja rahva heaolu kiiret tõusu.

ELTA-ETA

Leedu riik supleb septembri esimesest poolest alates rahas, teatas rahandusminister Algimantas Krizhanauskas.

Rahvusvahelise finantsinstitutsiooni J. P. Morgan vahendusel saab Leedu 15 pangalt soodsatel tingimustel 80 mln dollari suuruse laenu.

Samuti plaanib Leedu valitsus USA panga Merill Lynch vahendusel levitada piiri taga valitsuse võlakirju. Erinevad allikad pakuvad summaks 50--126 mln dollarit.

Hiljuti laekus Leedule 50 mln dollarit, mis oli saadud Jaapani finantskorporatsiooni Nomura levitatud valitsuse võlakirjadest. ELTA-ETA

Briti Ladbroke Group ja USA Hilton Hotels Corp (HHC) teatasid eile liidu loomisest, mis taasühendab Hiltoni hotelliketi 32 aastat lahus tegutsenud harud.

HHC-le kuulub Hiltoni nimi USAs, Ladbroke'i käes on harufirma Hilton International kaudu tegutsemisõigused kõigis teistes riikides.

Vastne liit, millele kuulub 400 hotelli 49 riigis, alustab järgmisel aastal koostööd müügi, turunduse ja arendustegevuse alal.

REUTER-BNS

Saksa tööstuskontsern Daimler-Benz jõudis esimesel poolaastal kasumisse.

Firma puhaskasum oli 782,0 mln Saksa marka, võrreldes 1,6 mld marga suuruse kahjumiga möödunud aastal.

Ärikasum tõusis 827,0 mln margani, võrreldes 613,0 mln suuruse kahjumiga 1995. a esimesel poolaastal.

Daimler-Benzi käive suurenes 9,0% võrra 49,1 mld margani. Autotootja Mercedes-Benzi ärikasum oli 1,4 mld marka, mis on 3,0% võrra enam kui möödunud aasta samal ajal. STARTEL-BNS

Hetkel kuum