16. september 1996 kell 22:00

London meelitab tuttavate nimedega

Elu Londonis ei vaibu hetkekski. Hyde'i pargis peetakse pühapäeviti kõnesid ning Portobello Roadil ja Petticoat Lane'il tänavaturgu. Väljasõiduekskursioonidest on huvitavamad Windsor, Stonehenge'i kivisambad, Bath, Oxford ning Shakespeare'i sünnilinn Stratford upon Avon.

Hetkel on turistide hulgas populaarseim Madame Tussaud' vahakujude muuseum. Selle moodsam koopia Rock Circus esitleb popmuusika staare. Muuseumipiletite hinnad mahuvad 4--9 naela piiresse, kuid näiteks Briti muuseumi, rahvusgaleriisse ja Tate'i galeriisse on sissepääs tasuta.

London on maailmakuulus teatrilinn. Mitmeid rahvusvahelise kuulsuse võitnud lavastusi, nagu «Cats» , mängitakse juba aastaid igal õhtul täissaalile. Sama päeva järelejäänud teatripileteid müüb spetsiaalne kassa Leicester Square'il, kuid seal lookleb tohutu järjekord.

Kõrgetasemelised on ka mitmed kabaree-etendused ja 5käiguline keskaegne bankett Beefeater Show.

Kiireim transpordivahend Londonis on metroo. Hoopis põnevam on sõita punase bussi teisel korrusel. Linnas omapead liiklemiseks on soovitav reisibüroost osta Visitor Travelcard, mis võimaldab piiramatult sõita nii metroos kui bussis, samuti hinnaalandust paljudes muuseumides.

Individuaalreisija pääseb Heathrow' lennujaamast linna metroo või airbus'iga, Gatwickist elektrirongiga.

Londoni hotellid on tagasihoidlikumad kui Skandinaavias, need on sopilised, järskude treppide, pisikeste tubadega. Hotelli hind sisaldab enamasti kontinentaalhommikusööki. Inglise hommikusöök on lisatasu eest.

1 Inglise nael (GBP) -- 18,8 Eesti krooni

- ajavahe -- 1 tund

- politsei, kiirabi, teeteenistuse telefon 999

- Inglise naelad tuleks osta Eestist ja hoolega kontrollida, kuna valeraha oht on suur

- pangad on avatud esmaspäevast reedeni kell 9.30--15.30

- käibel kõik rahvusvahelised krediitkaardid, kuid näiteks Marks & Spenceri kaubamajades kaardiga tasuda ei saa

- metroo üksikpilet 1. tsoonis 1,10 GBP

- turist võiks osta reisibüroost Visitor Travelcard'i (1 päev kõigis tsoonides 82 Eesti krooni, 3 päeva kõigis tsoonides 293 kr, 3 päeva 1. tsoonis 176 kr)

- Gatwick Express'i pileti saab reisibüroost (174 kr)

- elekter üldiselt 240 V. Adapterid müügil kaubamajades ja suveniirikioskis hinnaga 5--6 GBP. Enne ostmist tasub seda küsida hotelli portjeelt laenuks.

- tüüpilisim söögikoht on pub, sooja sööki pakutakse lõunaajal. Praad 4--6 GBP, õlu 2,20--2,60 GBP

- pitsalõik tänavakioskis 1,00 GBP

- jootraha 10--15% arvest, pub'is ei jäeta

- Madame Tussaud' muuseum 8,75 GBP

- Beefeateri show 37,50 GBP

- teatripilet 10--35 GBP, lisaks 20--25%, et piletit saada

- mänguasjade muuseum 4,95 GBP

- meremuuseum Greenwichis 5,50 GBP

- transpordimuuseum 4,50 GBP

- vaba aega aitab sisustada London Planner

London on eestlasele kättesaadavam kui Shotimaa ja Walesi reisid, mis on üsna haruldased. Neid eelistatakse koostada vaid kliendi tellimusel.

Tänavu on enda koostatud Inglismaa pakette pakkunud Restling, Reisiekspert, Eurotour, Tensi-Reisid, Tarmotuur. Enamik neist keskmiselt 5000--7000kroonised bussiringreisid. Lennureisidest lähevad edukalt Estonian Holidaysi omad, nende neljapäevane nädalalõpupakett maksab ca 7000 krooni. Uue lukspaketi on koostanud Tokkroos. Nende 11päevane Pariis--London maksab alates 19 000 kroonist. Soome reisikorraldajate Londoni pakett maksab ca 7000 krooni, ent juurde tuleb arvestada Soome sõidu kulud. Soomlaste hotellivalik on soliidne. Populaarsed on keeleõppereisid, mida vahendavad suuremad reisibürood, sh Tiit Reisid ja Mainor Meelis. Sihtkohtade valik on mitmekesine, hinnad nädalaks algavad 8000 kroonist, lisaks õppematerjalid.

Hetkel kuum