16. oktoober 1996 kell 22:00

Infrastruktuuri erastamiseks ei esitatud

Erastamisagentuuri avalike suhete osakonnast öeldi eile Äripäevale, et suure tõenäosusega tuleb taotluse esitamine uuesti arutelule agentuuri nõukogu järgmisel istungil, eelseisva nädala kolmapäeval.

Majandusminister ja erastamisagentuuri nõukogu esimees Andres Lipstok ütles, et ajakirjanduses viimasel ajal väidetud seisukoht, nagu oleks tema ning teede- ja sideminister Kalev Kukk lahkarvamusel selles suhtes, millise seaduse alusel infrastruktuuri ettevõtteid erastada, ei vasta tõele.

Küsimus on lihtsalt strateegiliste objektide määratlemises, rääkis Lipstok. Kui strateegiliste objektide nimekiri on teada, saab erastamisagentuur esitada valitsusele projekti, mis sisaldab erastatavaid infrastruktuuri ettevõtteid, mida on agentuuri arusaama kohaselt võimalik müüa erastamisseaduse alusel.

Strateegiliste ettevõtete nimekirjad esitatakse rahandusministeeriumile, kes esitab nimekirjad valitsusele ning viimane omakorda riigikogule.

Kui üks infrastruktuuriobjekt või ettevõte saab strateegiliste objektide nimekirja, siis läheb kogu asi automaatselt riigikogu pädevusse. Sel juhul on ettevõtte erastamine võimalik erastamisseaduse alusel, kuid arvatavasti erastatakse see ettevõte tulevikus siiski riigivara seaduse alusel.

Lipstok ütles, et sellised suured objektid nagu Eesti Põlevkivi ja Eesti Energia lähevad ilmselt erastamisele erastamisseaduse alusel.

Lipstok ütles, et tal on raske kommenteerida infrastruktuuri ettevõtete erastamist Eestis konsulteeriva Phare programmi koordinaatori Anton van Heerwaardeni poolt väljaöeldut, et Eesti Telekomi ja Tallinna Sadama aktsiatest võiks lähemas tulevikus 30 kuni 40 protsenti börsile viia.

«Need ettevõtted ei ole majandusministeeriumi haldusalas,» lisas ta.

Lipstoki arvates on seda siiski põhimõtteliselt võimalik teha, sest tegu on praegu sajaprotsendiliselt riigile kuuluva kapitaliga. Samas lisas majandusminister, et kuna ta ei oska täpselt defineerida Tallinna Sadama aktsiakapitali, on tal raske hinnangut anda.

Kalev Kukk on avaldanud arvamust, et Eesti Telekomi ja Tallinna sadama viimine börsile ei saa toimuda ilma vajaliku eeltööta.

Hetkel kuum