29. oktoober 1996 kell 22:00

Koonderakond kahe valiku vahel

Koonderakonna fraktsiooni esimees riigikogus Mart Siimann ütles eile õhtul, et erakonna juhatuse istung kujunenud poliitilise olukorra arutamiseks algab Lohusalus täna kella 18 paiku, pärast seda, kui Vähi valitsus on lõpetanud seminari eelarve küsimustes. Reformierakonna Tallinna piirkonna esimees Rein Voog sõnas, et välisminister Kallas naaseb Strasbourgist täna kell 19. Kallasega on meil olnud tihe telefoniühendus, märkis Voog.

Äripäeva andmetel ei läinud peaminister eilsele valitsuse istungi järgsele pressikonverentsile, sest ta arutas Siimanniga samal ajal koonderakonna seisukohti valimisliidu Tallinn läbirääkimistel reformierakonnaga.

Pärast Tallinna linnavalitsuse ja linnaosade juhtide nõupidamist eile õhtul esitas Siimann Äripäevale koonderakonna seisukohad, millest läbirääkimistel ei taganeta.

Esiteks, koonderakond on seisukohal, et Tallinna praeguse linnavalitsuse kolmeaastase tegevuse tulemused on positiivsed. Teiseks, koonderakonnale on vastuvõetamatud kõik reformierakonna ning parempoolsete ja mõõdukate ühenduse isikulised nõudmised linnavõimude kokkupanemisel. Erakond on nõus rääkima ametitest, mitte sellest, kellega nimeliselt peaks neid ameteid täitma. Kohtade jaotuse linnavõimudes otsustab valimisliit Tallinn ise.

Kolmandaks, koonderakond ei pea võimalikuks koostööd Vene Erakonnaga Eestis, sest parteide programmilised seisukohad on väga erinevad. Küll aga tuleb võimaliku partnerina kõne alla Vladimir Andrejevi juhitud ühendatud ¨rahvapartei.

Neljandaks, koonderakond toetab valimisliidu Tallinn seisukohta, et valimisliit on ühtne, st väljastpoolt tuleva surve tulemusena ei eraldata mingil juhul sikke lammastest. Kui peaks juhtuma, et valimisliit Tallinn jaguneb mitmeks fraktsiooniks, langetab selle otsuse valimisliit ise.

Viiendaks, kui peaks juhtuma, et reformierakond ei võta nelja eelmist tingimust vastu, on mõistetav, et valimisliidu Tallinn liikmed saavad otsustamiseks vabad käed. Raeklubi juht ja praegune linnapea Jaak Tamm kordas taas, et sel juhul moodustub koalitsioon, kus on 6 Raeklubi liiget, 12 inimest keskerakonna liidust, 11 Vene Erakonnast Eestis ja 5 ühendatud rahvaparteist, kokku 34 kohta 64liikmelisest Tallinna volikogust. Sel juhul on üsna tõenäoline, et Jaak Tamm jätkab linnapeana ja volikogu esimeheks saab Edgar Savisaar, ütles üks nõupidamisel osalenu.

Reformierakonna juhatus kogunes istungile eile õhtul kell 18. Enne seda ütles erakonna Tallinna piirkonna esimees Rein Voog, et võimalike kokkulepete sõlmimiseks on aega homme kella 15.45ni. Kell 16.00 algab Raekojas uue linnavolikogu esimene istung.

Voogi sõnul ei tagane erakond nõudmisest, et uus koalitsioon nende osavõtul distantseerub praegustest linna juhtidest. Väga palju sõltub sellest, milliste seisukohtadega tuleb täna hommikul kõnelustele valimisliidu Tallinn linnapeakandidaat Robert Lepikson, ütles Voog. Äripäeva andmetel osalevad kell üheksa algaval ümarlaual ka parempoolsete ja mõõdukate ühendus ning ühendatud rahvapartei juhid. Voogi sõnul võidakse täna alla kirjutada koalitsioonileping valimisliidu Tallinn, reformierakonna, parempoolsete ja mõõdukate ning Andrejevi partei vahel. Samas on tema sõnul võimalik, et reformierakond jääb koos parempoolsete ja mõõdukatega Tallinnas opositsiooni.

Prominentne allikas koonderakonnast ütles, et homme on võimalik, et reformierakonnal lastakse uues volikogus linnapea kandidaadiks esitada Priit Vilba, kes läbi põrub.

Hetkel kuum