21. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Leedu-Vene-Luksemburgi ühisettevõte Lukoil Baltija ostab Leedus kokku kütusebaase.

Lukoil Baltija ostis ettevõttelt Lietuvos Kuras, kellele kuulub veerand turust ja 125 tanklat, Kedainiai, Marijampole ja Shvencioneliai linnas asuvad baasid.

Ühisettevõtte tütarkompanii Lukoil Baltija R ostis hiljuti Läti kompaniilt Latvijas Nafta ühe suurema kütusebaasi ning tahab tulevikus Lätis jaemüüki laiendada.

Taolised plaanid on Lukoil Baltijal ka Leedus -- kompanii kavatseb saada liidriks mitte ainult kütuse hulgi-, vaid ka jaemüügi osas.

Lukoil Baltijal on praegu Leedus 26 statsionaarset tanklat, tulevikus tahab ta saada igas suuremas linnas seitse-kaheksa tanklat ning vähemalt ühe igas väikelinnas. BNS

Läti teedeminister Vilis Kristopansh sõidab Venema raudteede ministri kutsel detsembri alguses visiidile Moskvasse, et võtta osa SRÜ teedeministeeriumide töögrupi esimesest istungist ning arutada raudteega seotud küsimusi.

Kristopanshi hinnangul tuleks raudteevedude kiirendamiseks rajada Vene-Läti piirile veoste jaotuspunkt, kuna veoste mahud kasvavad pidevalt.

Arutusele tuleb ka raudteekoridori moodustamine, mille kaudu saaks vedada kaupu Hiinast läbi Kasahstani, Venemaa ja Läti Lääne-Euroopasse. BNS

«Miljonidollariline on absoluutselt väärtusetu. See ei ole tegelikult eksisteeriv raha,» ütles USA saatkonna Malaisia turvadirektor James Ferguson, kelle kätte toodi võltsraha koos väidetava autentsussertifikaadiga.

Sertifikaadil seisis kirjas, et tegemist on piiratud emissiooniga, mille American Banknote Company trükkis 1988. aastal rahvusvhelisele miljonäride assotsiatsioonile.

Sellist emissiooni ei ole korraldatud ning suurim USA pangatäht on endiselt 100 dollarit. REUTER-BNS

Leedu statistikaameti andmeil kulutasid leedulased käesoleva aasta kolmandas kvartalis ühe pereliikme kohta toiduainetele keskmiselt 6,5 litti ehk 19,6 krooni päevas, mis moodustas 57 protsenti nende päevastest rahakuludest.

Ühe pereliikme keskmised sissetulekud moodustasid samal perioodil 257 litti ehk 774 krooni kuus, väljaminekud 277 litti ehk 834 krooni kuus. ELTA-ETA

Venemaa alustas eile revolutsioonijärgse aja esimest eurobondide emissiooni, pakkudes investoritele miljardi dollari eest võlakirju.

Eurobondide tulukuseks on arvestatud 345 baaspunkti rohkem kui USA valitsuse viieaastase tagasisostutähtajaga võlakirjadel, teatasid emissiooni korraldanud J.P. Morgan ja SBC Warburg.

Eurobondi emissioon avab tee ka teiste Vene võlakirjade emissiooniks. Edaspidi on turule oodata Moskva, Peterburi ja Sverdlovski võlakirju.

Võlakirjade emiteerimist kaaluvad ka Gazprom, Lukoil ning Vene raudteeministeerium. REUTER-BNS

Tänavu üheksa kuuga on Lietuvos Gelezinkeliai (Leedu Raudtee) saanud reisijateveoga 83 miljonit litti (249 mln krooni) kahjumit.

Raudteeameti direktor Alfredas Zubkevicius ütles, et tänavuses riigieelarves on raudteele ette nähtud vaid 20 miljonit litti (60 mln krooni), samas kui kahjum tuleb viis korda suurem. Leedu Raudtee on sunnitud kahjumi katma kaubaveost saadava tulu arvel. BNS

Silja kontsern kavatseb suurendada omakapitali ja tugevdada kapitalistruktuuri, korraldades avaliku aktsiaemissiooni ning ostes tagasi aastatel 1994 ja 1995 emiteeritud tagatiseta võlakirju kokku 683 miljoni marga suuruses summas.

Võlakirjade tagasiostmise tingimus on, et müüja märgib sama summa ulatuses Silja A-aktsiaid 12.--17. detsembril toimuval ümbermärkimisel. Silja suurimad aktsionärid on NCC, UPM-Kymmene, Enso, Neste ja Merita.

Aktsia märkimishind on 39,50 marka. Hind on kõrgem kui Silja aktsiate viimase aja börsikurss. STARTEL-BNS

Hetkel kuum