25. november 1996 kell 22:00

Ärimees juhib Tõrva linna

Neljapäeval kinnitas Tõrva volikogu ametisse Tõrva linnavalitsuse. Abilinnapeana asus tööle Elva põhikooli ajalooõpetaja Mait Kuusik. «Tõin abilinnapeaks meelega inimese väljastpoolt Tõrvat,» seletas Umblia. «Tal pole isiklikke sidemeid kohalike elanikega. Pealegi on ta eriharidusega spetsialist, kes sobib lahendama linna hariduse-, sotsiaal- ja kultuuriprobleeme.»

Valimisliit Tulekivi, milles kandideeris ka Umblia, sai linnavolikogu viieteistkümnest kohast kaheksa. Isamaaliidu liige Umblia tahab Tõrvas luua ärisõbraliku keskkonna. «Tõrvas puudub seni arengukontseptsioon,» selgitas Umblia. «Selle väljatöötamine on järgmise aasta eelarve koostamise kõrval teine tähtis ülesanne. Kui linnal on arengukontseptsioon, saab linnavalitsus ettevõtluse edendajale kohe teda rahuldava vastuse anda.» Umblia sõnul on Tõrva kohalikud firmad alakapitaliseeritud.

15. oktoobril uksed avanud Kesklinna pood, kus on toidu- ja majatarvetekauplus, kujunes lisapanuseks Tulekivi valimiskampaaniasse. «Tõtt öelda tahtsime uue kaupluse avada juba eelmise aasta detsembris,» ütles Umblia. «Rahanappuse tõttu läks aasta kauem.» Uue kaupluse juhataja on Edgar Umblia abikaasa Aili.

Umblia perele kuuluvat poodi on tõrvalased hakanud kutsuma Tõrva Stockmanniks. Suurima konkurendi, Tõrva tarbijate ühistu kaupluste töötajad on avaldanud arvamust, et Kesklinna poodi on üle investeeritud. «Tõrvalane tahab odavat kaupa,» nentis naabruses asuva Tõrva tarbijate ühistu toidukaupluse juhataja Leili Kivisalu. «Samas tahab tõrvalane osta kaupa ilusast poest.» Kivisalu hindas konkurendi tahet organiseerida pidevalt ostukampaaniaid. Kivisalu kinnitusel ulatus nende kaupluse käive suvekuudel miljoni kroonini. Edgar Umblia prognoosib kuukäibeks 800 000 krooni.

Umblia ütles, et ta on kauplusse investeerinud miljon krooni ja ühe hoone renoveerimisse kolm miljonit krooni. Tasuvustähtajaks planeerib ta viis aastat. Umblia ostis Tõrva kesklinnas aastaid tühjana seisnud kaks kolmekorruselist maja 1990. aastal. «Tegelesin sel ajal Eesti Panga valuutaoksjonitel,» meenutas Umblia. «Nii sain pangalaenu protsenti maksta. 1991. aastal remontisin maja, teadmata, mida ma sellega peale hakkan. 1995. aastal sain Hoiupangast laenu, mis võimaldas jätkata kaubanduses.»

Edgar Umbliale kuuluva Tartus asuva ASi Leverant sekretär ei avalikustanud firma käivet ega kasumit. «Oleme Saksa optikafirma Karl Zeissi hulgimüüja,» oli sekretär napisõnaline. «Vahendame prilliklaase ja -raame ning optikakaupluste sisseseadet mitmele prillipoele üle Eesti. Kaup liigub ja äri läheb hästi.»

Hetkel kuum