25. november 1996 kell 22:00

Ootused kergitavad Hansapanga aktsiat

«Fondiemissiooni tulek on tõenäoline. Kuna investorid teavad, et pärast fondiemissiooni tõuseb aktsia hind, siis on nende ootused ühesed ja ostu pool tehingutes tugevalt esindatud,» ütles HF Arenduse juhataja Margus Uudam.

Fondiemissiooni korral suurendatakse ettevõtte aktsiakapitali kasumi või reservide arvel. Hansapanga eelmine fondiemissioon toimus mais 1995 ja siis tehti seda suhtega 1:2, kus investorid said ühe olemasoleva aktsia asemele kolm uut.

Fondiemissiooni korral läheb aktsiateks minev osa ettevõtte kasumist ära.

Fondiemissiooni korraldamise otsustab ettevõtte juhatuse ettepanekul aktsionäride üldkoosolek. Hansapanga juhatus ei ole ametlikult sellist ettepanekut teinud.

Kuigi Hansapanga võimalikust fondiemissioonist on olnud juttu juba pikemat aega, reageerisid investorid sellele tormiliselt alles eile. Margus Uudami hinnangul on see tingitud Eesti turu omapärast, kus uudiste mõju võib ilmneda alles mitme nädala pärast.

Kõigepealt võtab aega, et uudis pärale jõuaks ning teiseks läheb aega, et kõik investorid tõlgendaksid uudist üheselt. Kui ühed investorid leiavad, et tegemist on hea uudisega, teised aga, et mitte, siis aktsia hind ei tõuse. Praeguseks on ilmselt kõigile investoritele selge, et Hansapanga fondiemissiooni näol on tegemist hea uudisega, lausus Uudam.

Eelmisel nädalal tõusis Hansapanga aktsia hind stabiilselt. Suuri hinnahüppeid ei olnud seetõttu, et pakutavad aktsiakogused suutsid katta tekkivad ostuorderid. Nüüd jõuti faasi, kus müügisoove pole piisavalt, ütles Forekspanga peadiiler Tõnu Vanajuur.

Margus Uudam ütles BNSile, et Hansapanga aktsia hinda võivad langetada ainult halvad uudised panga Läti tütarfirma kohta ning mitte rohkem kui kahe krooni võrra.

Äripäevale ütles Uudam, et aktsial on tõusuks veel küllaldaselt ruumi.

Tallinna väärtpaberibörs registreeris eile Hansapanga aktsiaga 46 tehingut, milles vahetas omanikku 34 423 aktsiat. Tehingute kogukäive oli 3,9 miljonit krooni ja aktsia keskmiseks hinnaks kujunes 111,92 krooni.

Hetkel kuum