26. november 1996 kell 22:00

Eesti Pank ehitajaile võlgu

Aadu Aaviku sõnul tekkis poolemiljoniline võlg 1995. aastal, mil tema firma ehitas sajaprotsendiliselt Eesti Panga omanduses olevale ASile Arrow kuuluvat elu- ja büroohoonet Koplis. Aaviku kinnitusel ei ole ta võlasummasse arvestanud viiviseid. «Siis läheks Eesti Panga võlg mitmekordseks,» väitis ta.

Pankrotistunud Sotsiaalpanga ühe suurema aktsionäri Aleksander Rubisega seotud Arrow alustas tänaseks 35 miljonit krooni maksma läinud hoone ehitust 1992. aastal, kuid jättis selle rahapuuduse tõttu 1994. aasta kevadel pooleli. Arrow aktsiad ostis võlgade katteks Sotsiaalpank. Eelmise aasta juunis ostis omakorda Eesti Pank oma 200 miljoni kroonise nõude osaliseks katteks Sotsiaalpangalt kõik Arrow aktsiad, makstes kinnitamata andmetel nende eest kaks miljonit krooni.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Kaupo Pollisinski keeldus ASiga Arrow seonduvat lähemalt kommenteerimast. «Ainuke asi, mida võin öelda, on see, et läbirääkimised käivad. Kuni tehingut ei ole sõlmitud, ei ole mul õigust midagi rohkem kommenteerida,» selgitas Pollisinski. Ta ei soovinud ka vastata küsimusele, kas läbirääkimisi peetakse maja müügi või rentimise üle.

Aadu Aaviku ütlusel tundsid viimati Majaka 1 asuva hoone vastu huvi ukrainlased, tingimusel, et saavad seal avada ühe Ukraina panga filiaali.

Kaupo Pollisinski kinnitas eelmisel juulil, et Eesti Panga kätte Arrow aktsiad ei jää. Üks võimalus on aktsiate katteks oleva pooliku bürooruumide ja korteritega maja mahamüümine, ütles ta tookord. Selle aasta veebruaris peatati ehitusleping EKE Ehituse ja Eesti Panga vahel. Seni teeb EKE Ehitus majas hoone säilitamiseks vajalikke töid, ütles Aadu Aavik.

Aadu Aaviku sõnul jäi Sotsiaalpank EKE Ehitusele 1994. aastal ligi neli miljonit krooni võlgu. «Aasta hiljem saime võlad kätte, kuid juba oli tekkinud uus võlgnevus,» lausus Aavik. Tema kinnitusel leppisid ehitaja, Arrow ja Sotsiaalpank 1995. aasta alguses kokku, et EKE Ehitus paneb majakarbi väljastpoolt kinni. «Kuu aega tegime tööd, siis selgus, et raha me selle eest ei saa,» väitis Aavik. Kui 1995. aasta juunis omandas Arrow aktsiad Eesti Pank, jäi tellija võlg ehitajale nende kanda.

Aaviku kinnitusel on Eesti Panga president Vahur Kraft mitu korda lubanud, et hoonet hakatakse kohe edasi ehitama. Seetõttu ei ole me oma võlga väga tungivalt sisse nõudnud, märkis Aavik. Ta kinnitas, et finantsprobleemide lahenemisel on EKE Ehitus huvitatud hoone ehitamise jätkamisest.

Aaviku hinnangul oleks hoone viimiseks võtmed-kätte-olukorda vaja veel 35 miljonit krooni. «Kindlasti tuleb näiteks kortereid väiksemaks teha. Lõplikult oleneb kõik muidugi tulevase omaniku soovidest,» ütles Aavik. Ta kinnitas, et Eesti Panga palvel hakatakse hoonet peagi kütma. Veel sel nädalal vaatame maja üle, et saaks sooja sisse lasta, sõnas Aavik. EKE Ehitus on Aaviku ütlusel teinud ettepaneku maja korda teha, et seda siis osakaupa müüma või rentima hakata.

Hetkel kuum