26. november 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Eesti kommertspangad eitavad Vene presidendi Boriss Jeltsini lähikondlaste poolt suure raha kantimist tänavu suvel Eesti pankadesse.

Vene duuma julgeolekukomitee esimees Viktor Iljuhhin ütles, et Jeltsini abilised on korduvalt kandnud Eestisse 4--10 miljoni USA dollari suuruseid summasid.

Tallinna Panga juhatuse liige Raivo Vare ütles, et lähtudes Eesti pankade mitteresidentide valuutahoiuste kasvust juunis, võib Iljuhhin tõestada vaid ühe kümne miljoni dollari suuruse ülekande kuus. Vare sõnul oleksid 4--10 miljoni dollari suurused ülekanded päevas kasvatanud pankade bilansimahtu järsult. «See on poolaasta kasv,» lisas ta.

Rahandusminister Mart Opmanni sõnul pole aga selge, mitme päeva jooksul selliseid ülekandeid tehti. Ta selgitas, et kui päevade arv piirdub kahe kuni viiega, ei ole sellist summat tõepoolest panga bilansist võimalik näha. BNS

Ametist lahkuv reformierakondlasest majandusminister Andres Lipstok jättis RE Eesti Energia ja ASi Eesti Põlevkivi erastamise kavade kureerimise uue majandusministri hooleks.

Valitsuse pressiesindaja selgitas eile, et Lipstok soovis erastamiskavade kinnitamist siis, kui ametisse on astunud uus majandusminister.BNS

Talinvest alustab täna õmblusettevõtte AS Klementi aktsiate noteerimist.

Esialgu annab Talinvest Klementi aktsiale ainult ostunoteeringut -- 80 krooni. BNS

Valitsus võttis eile vastu korralduse RE Eesti Energia ümberkujundamise kohta aktsiaseltsiks, mille aktsiad kuuluvad asutamisel riigile.

Majandusminister Andres Lipstok ütles pressikonverentsil, et loodava aktsiaseltsi koosseisu kuuluvad Balti, Eesti ja Iru elektrijaam ning Põhja, Lõuna, Viru, Saarte ja Tallinna elektrivõrk. Samuti kuuluvad firma koosseisu Energiamüük, Energoremont, õppekeskus ja kommertskeskus.

Kaks ka seni iseseisvalt tegutsenud elektrivõrku saavad korralduse järgi eraldi aktsiaseltsideks, märkis Lipstok. Need on Läänemaa ja Narva elektrivõrk.

Korralduse kohaselt on Eesti Energia kandmisel äriregistrisse selle aktsiakapital 6,52 miljardit krooni, mis jaguneb 65,2 miljoniks 100-kroonise nimiväärtusega aktsiaks. BNS

Valitsus muutis eile maa ostueesõigusega erastamise korda, võttes erastamiseks nõutavalt plaanimaterjalilt maha täpse ehitiste olemasolu nõude.

Justiitsminister Paul Varuli sõnul lihtsustab muudatus oluliselt maa erastamist ostueesõigusega omanikele. Valitsus reageeris operatiivselt mõne nädala eest vastu võetud korraldusest põhjustatud kriitikale, selgitas Varul uue muudatuse kiiret sisseviimist. BNS

Sloveenia ja Eesti sõlmisid eile vabakaubanduslepingu, mis välisministri kohuseid täitva Riivo Sinijärve sõnul võib kahe riigi kaubavahetust mitu korda suurendada.

Mullu ulatus Sloveenia ja Eesti vaheline kaubavahetus umbes miljoni dollarini. BNS

Valitsus kiitis eile heaks investeerimisfondide seaduse eelnõu, mis hakkab senisest täpsemalt reguleerima nende tegevust.

Justiitsminister Paul Varul ütles seaduse vajalikkust selgitades, et seni reguleeriti investeerimisfondide tegevust õiguslikult määruste tasandil, mis olid ajast maha jäänud.

Rahandusminister Mart Opmann rääkis, et määrused ei taga investoritele küllaldast kaitset, küll aga teeb seda mahukas seadus, mis karmistab ühingute ja fondide tegevust ning reguleerib nende asutamist ja korraldamist. BNS

Tallinna Pank alustas eile esimese pangana EVEA panga aktsia noteerimist.

Tallinna Panga maakler Toomas Tsopp ütles, et noteerimise alustamise üks põhjus on aktsia börsile jõudmine lähiajal. «Teiseks noteerime me kõike, mis liigub,» lisas Tsopp. Pank ostab aktsiat 11,75 krooniga ning müüb 14 krooniga. BNS

EVEA pank lõpetas kõik ettevalmistustööd pangakaartide ristkasutusega liitumiseks, teatas eile panga infoosakonna juhataja Gennadi Gramberg.

Grambergi sõnul on kõik 11 EVEA panga sularahaautomaati testitud ja sobivad teiste pankade sularahaautomaadikaartide kasutamiseks.

Praegu ootab EVEA pank Grambergi sõnul pankade kaardikeskuse töö valmimist selle nädala lõpus.

Alates möödunud nädalast väljastab EVEA pank oma klientidele uusi kaarte. Neid võib kasutada nii ristkasutusega liitunud kui ka EVEA panga sularahaautomaatides. BNS

Valitsus kiitis eile heaks ja saatis riigikogu menetlusse tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis võimaldab senisest karmimalt maksustada off-shore-firmade kasutajaid.

Muu hulgas täpsustab eelnõu ka mitteresidentide Eestis saadud tulu maksustamist. Seni ei kuulu Eestist välja viidavad dividendid maksustamisele. Juhul kui riigid on sõlminud topeltmaksustamise vältimise lepingu, saab rahandusminister Mart Opmanni sõnul rakendada alandatud tulumaksumäära, mis üldjuhul on 10--15%. Kui teise riigiga on vastastikuste investeeringute kaitse leping, võib tulumaksumäär eelnõu kohaselt olla null.

Ülejäänud riikidest pärit kodanike ja firmade väljaviidavatele tuludele rakendab riik eelnõu kohaselt 26% tulumaksumäära.

Eelnõu määrab ka off-shore-firmade osutatud teenuste maksustamise 15% ning täpsustab erisoodustuste maksustamise korra. Erisoodustusena käsitleb eelnõu ka ametiautosid. BNS

Eesti metsaliidu eestvedamisel on täna Paide kultuurikeskuses kõiki metsa- ja puidutööstusettevõtteid ühendava Eesti metsatööstuse liidu asutamiskoosolek, kuhu on kutsutud üle 300 puidutöötlemisfirma esindajad. BNS

Pankrotistunud Võhma lihakombinaadi ja asula tulevikuprobleemidega tegelevad majandusministeeriumi ja konsultatsioonifirma spetsialistid toetavad igati pankrotihaldurite plaani müüa kombinaat seenetööstusele.

Võhma küsimustega tegelev majandusministeeriumi asekantsler Tarmo Rubeni ja konsultatsioonifirma SIAR Bossard Eesti juht Jaak Leimann jõudsid kohtumisel järeldusele, et shampinjonikasvatuse ideed tuleb toetada, ütles eile kombinaadi pankrotihaldur Arno Mägi.BNS

Vallikraavi Kinnisvara plaanib ehitada Tartu kesklinna Fortuuna tänavale moodsa elamukvartali, mis peaks valmima ülejärgmisel aastal.

Vallikraavi Kinnisvara omava Rand ja Tuulbergi Grupi juhataja Raivo Rand ütles, et elamukompleksi maksumuseks on planeeritud 130 mln krooni.

Kompleks koosneb 10- ja 6korruselisest majast, milles on pinda kokku 17 000 m². BNS

Hetkel kuum