9. jaanuar 1997 kell 22:00

Tung Läti ja Leedu turule tagasihoidlik

Mitme ettevõtte juhi sõnul Eesti firmad alles alustavad Läti ja Leedu toiduaineturu uurimist ja toiduainetööstusi võib jagada kaheks: eesminejateks ning arutlejateks.

Esimeste seas Läti-eksporti alustanud AS Rakvere Lihakombinaat võtab peadirektor Peeter Maspanovi sõnul Läti-Leedu turgu tõsiselt ja on juba alustanud proovikoguste saatmist Lätti. Rakvere tahab esialgu Maspanovi ütlusel lõuna poole müüa 100 tonni toodangut kuus, mis on 0,5% ettevõtte toodangumahust

Maspanov märkis, et Lätis on lihakaup kallim kui Eestis, mistõttu võiks meie kaup seal hästi minna. «Leedusse minek sõltub juba puhtalt müügi käivitumisest Lätis,» lausus ta.

Peamiseks, kuid ilmselt esialgseks raskuseks on Maspanovi sõnutsi vajadus kaup Läti piiril deklareerida. Samuti teeb kauplemise keeruliseks asjaolu, et Läti partner peab kaubale vastu tulema juba piirile ega saa seda teha alles Riias, lisas ta.

«Me ei ole sinnapoole veel midagi viinud ega ole kuhugi tormanud,» ütles Valga liha ja konservitööstuse direktor Elmut Paavel. Varem on ta avaldanud arvamust, et vabakaubanduslepingu reaalseks jõustumiseks Balti riikide vahel vaevalt mingit võimalust on.

«Konservidega võiks minna, kuid ega me oma hinnaga konkureerida ei suuda,» tõdes Paavel. «Vorst läheb meil hästi ka kohapeal.»

ASi Kalev müügidirektori Jaak Uusi sõnutsi uurib kommivabrik praegu Lätis-Leedus turgu ning kavatseb esimestel kuudel müüa Leetu 60 ning Lätti 40 tonni magusat. See teeks ettevõtte kuutoodangust ligi kümnendiku.

Uus möönis, et võttes aluseks kogemust, mis saadi kauplemisel Ukrainaga, võib eeldada, et teave jõustunud vabakaubanduslepingust ja sellega kaasnevast uuest piiriületuskorrast jõuab piiripunktidesse alles paari kuu pärast.

ASi Pärnu Meierei tegevdirektor Peeter Lutt kinnitas, et nemad pole täna ega ka lähiajal lõunanaabrite turu tagaajamisest huvitatud. «Kindlustame ennast hetkel Vene turul, kõike korraga ei jõua,» möönis ta.

Lutt tunnistas, et ta pole küll saanud aega vabakaubanduslepingut läbi lugeda, kuid nii palju kui ta sellest kuulnud on, pole eksport sugugi nii lihtne.

ASi Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Aivar Pärgmäe lausus, et nemad alustavad Läti-Leedu turul aktiivset müüki juba lähiajal. «Võib-olla ostame seal mõne tehase ära,» lisas ta.

Pärgmäe andmeil on piimatooted kõige odavamad Leedus, siis Lätis, ning kalleimad Eestis. «Kui lätlased on meie turule tulnud oma kohukestega, siis võib-olla leiame ka mõne toote, mida Riiasse müüa,» lausus ta.

Hetkel kuum