16. jaanuar 1997 kell 22:00

Presidendi kantselei korraldas riigipea eraasju

Maatüki erastamise õiguslikkuse üle alustatud kohtuvaidluses ilmnes, et presidendi kantselei direktor Jaanus Pikani pidas Lääne maasekretäri Epp Mitiga telefonikõnesid ja edastas talle presidendi nimel vajalikku informatsiooni. Seda kinnitav Pikani kiri on võetud ka kohtutoimikusse.

Presidendi pressinõunik Ingvar Bärenklau väitis samas, et presidendi kantselei pole Lennart Meri kui eraisiku maaostu soovile mingil moel kaasa aidanud. Pikani abi lisas, et kantselei direktor keeldub seda teemat kommenteerimast, soovitades pöörduda presidenti esindava vandeadvokaadi Kaido Pihlaka poole.

Läänemaal Paslepas asuva maatüki erastamise materjalidest selgub, et enampakkumisel osalemiseks vajaliku tagatis- ja osavõtumaksu tasus Lennart Meri eest presidendi kantselei.

Ingvar Bärenklau väitis, et sellises teguviisis pole midagi imelikku, sest ka presidendi enda arveldused käivad presidendi kantselei raamatupidamise kaudu.

Vandeadvokaat Kaido Pihlakas ei leidnud presidendi eraarvete tasumises presidendi kantselei raamatupidamise kaudu midagi kummalist. «President maksis kantseleile ja kantselei omakorda presidendi eest Lääne maavalitsusele,» kinnitas ta.

10. jaanuaril tunnistas Lääne maakohus Lennart Meri kaebuse alusel seadusevastaseks maavanema Hannes Danilovi kaks korraldust, millega kinnitati maaoksjoni tulemused ja nelja maatüki ostu-müügileping Anu Krasmuse ja maavalitsuse vahel. Hannes Danilov ei osanud veel eile öelda, kas ta kaebab kohtuotsuse edasi. Anu Krasmuse esindaja kinnitas aga oma kavatsust Lääne maakohtu otsus edasi kaevata.

Hetkel kuum