23. märts 1997 kell 22:00

Millist kasu olete saanud kaubamärgi registreerimisest?

Meie ei saa oma äri üldse ilma kaubamärgita ajada. Rõivatootmises pürivad kõik selle poole, et kaubamärgil tekiks imago, mis tähendaks teatud riietumisstiili. Kaubamärgi registreerimine iseenesest otsest kasu kandnud ei ole, sest mingit konflikti, mida kaubamärgi registreerimine peaks välistama, pole olnud.

Meil on kaubamärke, mida Eesti vastav instants on registreerinud, kuid mille registreerimine Eestist väljaspool on välistatud. Saime Soomest ja Rootsist negatiivse vastuse, kuna näiteks mõni Itaalia firma kasutab kaubamärki, mis langeb 75% ulatuses kokku meie pakutud sõnalise kaubamärgiga. Me ehitame oma teooria nüüd sellele üles, et registreerime kaubamärgi visuaalse kujutise ja see on ilma kahtluseta registreeritav üle terve maailma.

See on loomulik, et margi tootjad ja firma märk on registreeritud. Ma pean seda elementaarseks, et firmad niimoodi toimivad. Me kasutame järjest rohkem pakendit, kus on toote mark peal. Sellega on tagatud meie nähtavus, toote järgi tuntavus jne.

Tõsiseid kaubamärgitülisid pole ette tulnud. Paljud firmad teevad leiba ühe nimetuse all-- leib on ju vanem kui meie. Praegu käib tausta selgitus -- mis nimega tooted ja mis ajast kellelgi on. Registreerimine läks ka uutele alustele alles mõni aasta tagasi. Osa klassikalisi tootenimetusi on nõukogudeaegsed ja siis olid kõik riiklikud asutused. Selliste toodete registreerimisel on kergelt arutlusel olnud, kellele kuulub esmane õigus. Olukorra selgitamiseks käivad diskussioonid, kaubamärgisõda vms ei ole.

Praegu ei oskagi öelda, et mingit konkreetset kasu on olnud. Lihtsalt enesetunne on parem.

Kaubamärkidega on ju segadus. Omal ajal tahtis Tartu õlletehas meid kohtusse kaevata, et nemad on Värska patenteerinud. Meil on Värska Vesi. Praegu on asi rahunenud. Patendiamet pole vist ka veel õiget seisukohta võtnud. Selline asi muidugi õige ei ole, et Tartu patenteerib Värska ja see, kes Värskas elab ja toodab, ei saagi seda nime kasutada. See, mida Tartu toodab, ei olegi ju Värska vesi. Kui see oleks puhas Värska vesi, siis asi veel klapiks, aga nad lahjendavad seda.

Vald oleks meid koos naha ja karvadega maha müünud -- nad tahavad meist igal võimalusel lahti saada. Nimegi müüsid ära. Vallavolikogu esimees toodab ise ka vaikselt Värska vett.

Hetkel kuum