30. märts 1997 kell 22:00

Majanduslike huvide deklaratsioonidega tegeleva komisjoni volitused laienesid

Nüüd on korruptsioonivastase seaduse kohaldamiseks moodustatud riigikogu ajutisel komisjonil õigus teostada kontrolli, kui talle saavad teatavaks mingid andmed, mis viitavad majanduslike huvide deklareerija seotusele korruptsiooniga.

Reformierakondlase Jürgen Ligi sõnul sündis see eelnõu atmosfääris, mil olid õhus ekspeaminister Tiit Vähi tehingud. Nüüd esitatud 106 majanduslike huvide deklaratsiooni osas ei ole etteheiteid üles kerkinud, lisas Jürgen Ligi.

Mõõduka Vambo Kaalu sõnul esitas komisjon pangaaktsiate puhul täiendavaid küsimusi, kontrollimaks, kas ei olnud siseinfo lekkimist. Siis oli kuulda hääli, et komisjonil ei ole õigust niisugust küsitlust teha, rääkis Kaal.

Praegu ei ole komisjonil võimalust saada ülevaadet deklareerija raha tegelikust liikumisest.

Kaalu sõnul oleks vajalik, et deklareeritaks ka, millisesse väärtusklassi deklareerija maja või auto kuulub.

Teisalt on Kaalu sõnul väga oluline teada näiteks laenude tingimusi: kui suured on intressid, kes on laenu käendajad, garanteerijad. «Need on ausalt öeldes väga head korruptsioonikohad,» rääkis Kaal.

Kaalu sõnul on riigikogus teatud jõud, kes ei ole huvitatud, et raha ja varade liikumine oleks deklaratsioonis selgelt välja toodud.

Hetkel kuum