31. märts 1997 kell 22:00

Eksminister Arike tõrjub talle esitatavaid süüdistusi

Riiklik süüdistaja Urmas Tammiksaar ütles süüdistuskokkuvõtet ette lugedes, et vormistades kehtivat korda rikkudes oma allkirja ja siseministeerimi templiga relvade sisseveo sertifikaate, andis Heiki Arike kui ametiisik aastail 1993--1994 algul siseministeeriumi asekantslerina ja hiljem siseministrina sellega võimaluse relvade ebaseaduslikuks Eestisse toomiseks ja siit edasi kolmandatesse riikidesse viimiseks.

Tammiksaare sõnul oli valitsuse määruse kohaselt vaid politseiametil õigus impordisertifikaate vormistada.

Süüdistuskokkuvõtte kohaselt jäid seetõttu mitmel relvakaubandusfirmal riigile vajalikud maksud tasumata. Ehkki relvade lõppkasutajana olid sertifikaatidel märgitud Eesti juriidilised isikud, läks suur osa relvadest T?et?eeniasse, Leetu või hoopis teadmata suunas.

Arikese allkirja said oma sertifikaadile ASid Coneston, Morgenstern, Kalvert, Metsis ja veel mõned firmad, kellel puudus lahingurelvade importimiseks ka vajalik litsents.

Heiki Arike ütles kohtule, et ta ei hakanud relvasertifikaatidega tegelema sugugi omast vabast tahtest. Arikese sõnul ei aktsepteerinud mitmed riigid, näiteks Austria, kust relvi osteti, enam Eesti politseiametit kui sertifikaadi andjat.

Väidetavalt just seetõttu oli toonane siseminister Lagle Parek teinud Arikesele ülesandeks relvasertifikaatidega tegelda. Pealegi hakkasid politseiameti töötajad ise sertifikaatide taotlejaid minu juurde suunama, väitis Arike.

Endine siseminister väitis eile kohtule, et ta ei oska seletada, kuidas oli «tema allkirja moodi allkiri» sattunud kahele sertifikaadile, mis lubas Eestisse Kala?nikovi automaate tuua. Ülejäänud sertifikaatidel olevad allkirjad võttis Arike omaks.

Heiki Arike lisas, et impordisertifikaat ei saa olla aluseks relvade Eestisse toomiseks ja siit väljaviimiseks. Lisaks sertifikaadile on vajalik veel politseiameti vastav luba, mille põhjal annab toll loa relvad üle piiri toimetada. Kui politseiameti luba ei olnud, ei tohtinuks toll relvi üle Eesti piiri lasta, ütles eksminister.

Eile kuulati ära mitu relvakaubandusega seotud isikut. Arikese kriminaalasja kohtulik arutelu jätkub täna.

Hetkel kuum