5. mai 1997 kell 22:00

Tubakafirmade aktsiad on hinnas

«Tehnoloogia ja tubakatööstus on kaks tegevusharu, millest keegi ei tihka kõrvale jääda. Ohte on palju ning need on seal olnud juba 20 aastat, kuid nendega on õpitud toime tulema,» selgitavad diilerid.

Üksnes viimase aasta jooksul on tubakatööstuse aktsiad Wall Streetil üle elanud mitu külma du??i. Peamiselt on põhjuseks kohtu kaudu nõutavad kahjutasud või poliitilised taotlused.

Läinud nädalal langesid tubakatööstuse aktsiad pärast seda, kui USA toiduainete ja ravimite administratsioon (FDA) sai täiendavad volitused tubakatööstuse reguleerimiseks.

Varasem praktika näitab, et tubakafirmade aktsiad suudavad tagasilöökidest kiiresti toibuda ning üsna pea unustab turg kõik negatiivsed uudised.

Tavaliselt võtab see aega, kuid vaid kaks nädalat tagasi toimus kõik väga kiiresti. Ühe börsipäevaga tõusid tubakatööstuse aktsiad enam kui 10 protsenti.

Põhjuseks olid lekkinud andmed salajastest kõnelustest USA ametivõimudega võimalike kahjuhüvituste üle. Isegi mitte teated sellest, et tubakafirmadel tuleb järgneva 25 aasta jooksul tasuda 300 miljardit dollarit kahjutasu, ei jahutanud entusiasmi.

Kokkuleppe allakirjutamisest on veel vara rääkida, kuid jõustumise korral tähendaks see tubakatööstusele aastas 12 miljardi dollari ulatuses kahjutasusid, millest pool langeb Philip Morrise kontserni kanda.

Philip Morris, mille börsiväärtus on 96 miljardit dollarit, on Ameerika investorite üks meelisaktsiaid. Viimasel kümnendil on firma dividendid tõusnud keskmiselt 20 protsenti aastas, alates 1980. aasta algusest on Philip Morris tagasi ostnud iga viienda firma aktsia.

Keskmiselt on tubakafirmade aktsia P/E suhe (hind ja kasum aktsia kohta) 11%.

Philip Morrisele kuulub ligi pool Ameerika tubakaturust, firma «kuldmunaks» on Marlboro, mille arvele langeb kolmandik kogu Ameerikas turustatavatest sigarettidest.

Mitu aastat soikunud tubakaturg elavnes üllatuslikult läinud aastal. Samuti on valitsenud tendents, et paremini on müünud kõrgema marginaaliga kallimad tooted.

Philip Morris pole üksnes maailma tubakatööstuse liider. Kontsern on Nestlé järel maailmas teisel kohal toiduainete tootmises, sealhulgas kuuluvad kontsernile ka sellised kaubamärgid nagu Freia ja Marabou. Milleri kaudu on Philip Morris USA suuruselt teine õlletootja. DI

Hetkel kuum