27. mai 1997 kell 22:00

USA abiprogrammi 50. aastapäeva auks

Lääne-Euroopa sõjajärgse ülesehitamise alane USA abiprogramm, mis kandis nime Marshalli plaan, valmis 1947. a juunis, ning selle 50. aastapäeva tähistamine on USA presidendi Bill Clintoni Euroopa visiidi üks tähtsündmusi. Tseremoonia raames toimub USA ja Euroopa Liidu tippkohtumine, kus tulevad arutusele välispoliitika, ELi ja USA suhted ning juriidiline koostöö.

ELi ja USA läbirääkimistel, mida juhatavad USA riigisekretär Madeleine Albright ja Euroopa komisjoni volinik sir Leon Brittan, sõlmitakse kaks kokkulepet: tollilepe ning narkootikumide ja keemiarelvade tootmiseks kasutada võivate keemiliste ainetega kauplemise lepe.

USA ametlike esindajate sõnul on kahepoolsed suhted paremad kui ei kunagi varem ning neid ei varjuta oluliselt ajutised lahkarvamused Boeingu ja McDonnell-Douglase ühinemise, veterinaarnormide ja banaanikaubanduse küsimustes.

Poolte seisukohad on lähenenud Kuuba küsimuses, mille suhtes USA rakendatava Helms-Burtoni seaduse vastu on EL protestinud, kuid mida ta siiski ei vaidlustanud aprillis maailma kaubandusorganisatsioonis (WTO). Ka Iraan tekitab poolte suhetes vähem pingeid, kuna USA, kes boikoteerib Iraani terrorismisüüdistuse pärast, on rahul Berliini kohtu otsusega, kus öeldi, et 1992. a nelja kurdi põgeniku tapmise niidid viivad välja Iraani juhtkonda.

Peale selle jätkuvad läbirääkimised vastastikuste kaubandustõkete vähendamise ning ravimite ja meditsiiniseadmete sertifikaatide vastastikuse tunnustamise üle. REUTER-ÄP

Hetkel kuum