11. juuni 1997 kell 22:00

Tulevik kuulub arengumaadele

Garten on seisukohal, et USA teeb strateegilise vea, kui asetab põhirõhu kaubandussuhete arendamisele Euroopa ja Jaapaniga, selle asemel et teha panus maailma kõige kiirema majanduskasvuga riikidele.

USA professori põhiseisukoht on, et lähitulevikus kujunevad maailma majandusveduriteks praegused arengumaad.

USA professori meelest kujunevad peatselt maailmamajanduse kõige olulisemateks keskusteks Mehhiko, Brasiilia, Argentina, Lõuna-Aafrika, Türgi, Poola, India, Indoneesia, Lõuna-Korea, Hiina ja Taiwan. Nende riikide majanduskasv on kiire, nad on ellu viinud sügavad majandusreformid ja nad on piisavalt suured, et mõjutada kogu oma lähiümbrust.

Ta arvab, et USA firmad on naiivsed, kui nad arvavad, et need turud avanevad iseenesest. Need ei ole sugugi vabad turud, mistõttu sinna pääsemiseks tuleb ühiseid jõupingutusi teha nii firmadel kui ka valitsusel.

Garten esitab mõtlema paneva fakti: kümne aasta pärast tuleb arenevate riikide tööturule 1,5 miljardit koolitatud töötajat, kes valdavad lääne tehnikat ja juhtimismeetodeid, kuid kelle palk moodustab ainult kümnendiku lääne töötaja omast.

Venemaa võimalustesse Garten ei usu, sest sealsed reformid pole olnud piisavalt kiired ja sügavad. Pealegi on seal juurdunud kuritegevus ja korruptsioon. Seevastu Euroopa uueks tõusvaks täheks nimetab ta Poolat, mis hoogu sattudes tõmbab kaasa teisedki Ida-Euroopa maad, ennustab Jeffrey Garten. KL

Hetkel kuum