12. juuni 1997 kell 22:00

Kavatsus tõsta juristide töötasu

Justiitsministeeriumi rahvusvahelise õiguse osakonna juhataja Heiki Pisuke möönis, et kõigi riigiametis töötavate juristide tasustamiskorra muutmiseks on tehtud valitsusele vastavasisulised ettepanekud.

Pisukese sõnul peaks ümber vaatama kõigi riigiametis töötavate juristide palgad, sest ainuüksi kohtunike ja prokuröride töötasu on kaks kuni kolm korda kõrgem kui riigiametnikel. «Riigiasutuse palgapoliitika peaks lähtuma eriala makstusest ja hinnast,» lisas ta.

Pisukese ütluse kohaselt peab stimuleerima Euroopa Liidu seadustega tegelevaid inimesi, kuna riigi üheks prioriteediks on seaduste ühtlustamine Euroopa seadustega. «Seaduste ühtlustamise kiirusest sõltub, kas Eesti alustab läbirääkimisi Euroopa Liiduga esimeses voorus või mitte,» ütles ta.

Justiitsministeeriumi ELi õiguse talituse juht Inkel Lokberg ütles, et praegu talituses töötavatele juristidele kõrgemat palka ei maksta ja seetõttu on väga raske leida tööle vajalikke inimesi. Tema sõnul on Euroopa Liidu seadustega tegelejatest ministeeriumis tõsine puudus.

Lokbergi sõnul nõutakse talituse töötajatelt vähemalt kahe õigussüsteemi tundmist, ent praegu puudub see präänik, mis meelitaks sellise haridusega inimesi riigitööle ja hoiaks neid kinni. Ministeeriumi talituse juhataja palk on vastavalt seadusele 5000 krooni kuus, alluvate palgad on väiksemad.

Euroopa komisjon on teinud Eestile aeglase seaduste läbitöötamise tõttu märkuse.

Hetkel kuum