18. juuni 1997 kell 22:00

Venemaa ja Euroopa Liit protesteerivad

Vene ülelennutasu on vastuolus rahvusvahelise õiguse ja üldlevinud tavadega ning on täiesti põhjendamatu, ütles Kinnock ELi transpordiministrite kohtumise järel.

Euroopa lennuliinide assotsiatsiooni hinnangul makstakse Siberi lennukoridoride kasutamise eest aastas 225 mln dollarit, mis suurendab firmade kulusid 6%.

Euroopa komisjoni esimees Jacques Santer kavatseb ülelennutasude küsimuse tõstatada juuli keskpaigas toimuva Venemaa peaministri Viktor T?ernomõrdini külaskäigu ajal Brüsselisse.

Venemaa esimene asepeaminister Boriss Nemtsov keeldus vastu võtmast Moskvas visiidil viibinud ELi kaubandusvolinikku sir Leon Brittanit, nimetades ELi kaubanduspiiranguid diskrimineerivaks.

Sir Brittan, kes käis Moskvas, et soodustada Venemaa pääsu maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO), nimetas süüdistusi alusetuks, sest ELi dumpinguvastased abinõud hõlmavad 14 kaubagruppi ehk ainult 1,1% Vene ja ELi vahelisest kaubavahetusest. Samal ajal on EL Venemaa suurim kaubanduspartner, kelle arvele tuleb 40 protsenti Venemaa kaubavahetusest. Olgu lisatud, et Vene kaubad pääsevad ELi turule keskmiselt 4% tariifiga ja ELi kaubad Vene turule 19% tariifiga.

Kohtumisel esimese asepeaministri Anatoli T?ubaisiga rõhutas sir Brittan, et EL tahab kahepoolse kaubavahetuse soodustamiseks ratifitseerida selle aasta lõpul partnerlus- ja koostöölepingu. Samuti avaldas ta lootust, et Venemaa saab WTO liikmeks tuleva aasta jooksul. AFP-REUTER-ETA-ÄP

Hetkel kuum