19. juuni 1997 kell 22:00

Majandusminister ületas volitusi

Valitsuse korraldusega 19. novembril 1996 oli Moe piiritusetehas kantud nende ettevõtete nimekirja, mida hakatakse erastama erastamisseaduse järgi, ütles Undusk. 4. veebruaril kandis valitsus Moe piiritusetehase riigivara erastamisprogrammi, mis nägi ette ettevõtte erastamise valitsuse kinnitatud erastamiskava alusel. «Erastamisprogrammi kinnitamise ajal oli Leimann juba majandusminister ja pidi olema programmist teadlik,» lausus Undusk.

Jaak Leimann väitis eelmise erastamisagentuuri nõukogu istungi järel, et tema teada polnud Moe tehas kantud erastatavate ettevõtete nimekirja.

Endine majandusminister Toivo Jürgenson ütles, et ta peab Jaak Leimanni otsust piiritusetehase aktsiate müümisel põhjendamatuks. Jürgensoni sõnul koostati tema ministriks olemise ajal selline erastamisseadus, mis lubab ettevõtteid erastada aktsiakapitali laiendamise kaudu ainult siis, kui erastamine on kooskõlastatud erastamisagentuuris.

Jürgenson ütles, et peaminister Mart Siimann pole teatanud valitsuse senise erastamispoliitika muutumisest. «Seetõttu tuleks majandusminister Leimannil erastamispoliitika vastu eksimise tõttu tagasi astuda,» lausus ta. Vastasel korral soosib valitsus korruptsiooni tekkimist, mis mõjub halvasti investeerimiskliimale, lisas Jürgenson.

Feliks Undusk leidis olevat kummalise, et Jaak Leimann ega tema nõuandjad majandusministeeriumist ei märganud valitsuse korraldustest üle astumist.

Undusk esitas sel nädalal peaminister Mart Siimannile arupärimise, kuidas sai võimalikuks Moe piiritusetehase aktsiate erastamine valitsuse korraldusi eirates. Undusk viitas, et Moe piiritusetehase lülitamiseks strateegiliselt tähtsate äriühingute nimekirja on teinud ettepaneku valitsuskoalitsiooni kuuluvad Maaliidu ja EME fraktsiooni liikmed Aavo Mölder, Juhan Telgmaa, Jaanus Männik ja Tiit Tammsaar.

Hetkel kuum