3. juuli 1997 kell 22:00

Tallinna Pank ostab Saules Banka

Rausi sõnul käivad praegu pankade vahel läbirääkimised tehniliste küsimuste ja hinna üle.

Saules Banka juhatuse esimees Juri ?etinin ütles uudisteagentuurile Reuters, et kokkulepet aktsiate müügiks ei ole veel saavutatud. Rausi sõnul ei ole Läti osapool põhimõtteliselt aktsiate müügi vastu.

«Pooleaastane koostöökogemus näitab, et Saules Banka on parim partner Läti turul, kes on oma tegutsemise algusest peale kasumit teeninud,» lisas Raus. Möödunud aasta lõpetas Saules 20 miljoni kroonise kasumiga.

Praegu kuulub Tallinna Pangale viiendik Saules Banka aktsiatest, mille ostmiseks investeeris pank veidi üle 23 miljoni krooni. Tänu kohale Saules Banka nõukogus on Tallinna Pangal ka võimalus kaasa rääkida nn päikesepanga («saules» tähendab eesti keeles «päike») strateegiliste arenguplaanide väljatöötamisel.

Väärtpaberispetsialistide sõnul on Tallinna Panga aktsia hinna edasist liikumist raske prognoosida, sest pole olnud piisavalt aega analüüsida, mida ühinemiskava Tallinna Pangale kaasa toob. Pole teada liitumistingimusi ja hinda, mida Tallinna Pangal tuleb aktsiate eest maksta.

Forekspanga peamaakleri Tõnu Vanajuure sõnul on Tallinna Panga plaanid laieneda väljapoole Eesti turgu positiivsed, kuid problemaatilise panga ülevõtmine võib aktsia hinna alla viia.

Reutersile antud kommentaaris väitis üks Eesti maakler, et kohalikud investorid hindavad ühinemisuudist positiivselt, kuid väärtpaberituru aabitsatõdede kohaselt peaks turu reaktsioon olema negatiivne.

Ühe tundmatuks jääda sooviva aktsiaanalüütiku sõnul ei pruugi Tallinna Pangal olla siiski piisavalt vahendeid, et Läti panka üle võtta.

Raus kinnitas, et Tallinna Panga strateegia ei näe ette ühinemist ühegi Eesti pangaga ja panga juhtkonnale ei ole antud volitusi vastavasisulisteks läbirääkimisteks ühegi Eesti ega välismaise finantsinstitutsiooniga. Tallinna Panga arengukava näeb ette arenemist kogu Balti riikides tegutsevaks finantsgrupiks.

Raus lausus, et hetkel ei ole Tallinna Pangal sihikul ühtegi panka ka Leedus.

Tallinna Panga juhatuse liige Martti Siimann pidas panga jaoks huvipakkuvaks Ukrainat ja Moskvat.

Võrreldes maikuuga langes Tallinna Panga bilansimaht juunis 2,4 protsenti. Rausi sõnul oli põhjus selles, et pank on tagasi maksnud 80 mln krooni eest pikaajalisi tähtajalisi laene valitsusele ja kohalikele omavalitsustele, samuti rahvusvahelise valuutafondi laenu ja pankadevahelisi laene.

Kuigi panga poolaasta kasum moodustab 45,6 protsenti panga selle aasta kasumiprognoosist, kinnitas Raus, et aastakasumi graafikust ollakse viie miljoni krooni võrra ees.

Tallinna Panga selle aasta 71,5 miljoni krooni suuruse kasumiprognoosi muutmist arutab panga nõukogu juuli keskel toimuval koosolekul.

Hetkel kuum