20. juuli 1997 kell 22:00

Valuutakriisid maailma uutel turgudel sagenevad

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) ja Ühendriikide valitsus on mures maailma uute turgude jätkuva ebastabiilsuse pärast, kirjutas reedene The Washington Post.

Kagu-Aasia, Ladina-Ameerika ja Ida-Euroopa valuutaturgudel viimasel ajal aset leidnud langus on viinud alla mitmete valuutade ja aktsiate kursid. Kriis võib aeglustada majanduskasvu eriti Aasia tiigerriikides, mis on üks USA peamisi eksporditurge, kirjutas ajaleht.

IMFi arengupoliitika osakonna juhataja Jack Boormani sõnul pole praegune Kagu-Aasia turge puudutav kriis siiski sedavõrd tõsine nagu 1994.--95. aastal Mehhikot tabanud peesokriis, sest Kagu-Aasia maad on paistnud silma heade majanduslike põhinäitajate poolest.

Nende riikide majanduspoliitikat on Boormani sõnutsi iseloomustanud tasakaalustatud eelarved, efektiivsed meetmed inflatsiooni ohjeldamiseks ning kõrged hoiuseintressid.

Siiski on IMF saatnud Taisse kaks eksperti valitsust kriisi lahendamisel abistama. Tai keskpank oli sunnitud juuli alguses bahti kursi vabaks laskma, millele järgnes ulatuslik kursilangus. Tai valuutakriis kandus üle ka naaberriikidesse Filipiinidele ja Malaisiasse. Filipiinide keskpank avardas peeso lubatavat kõikumisvahemikku möödunud nädalal, mis tähendab sisuliselt devalveerimist. Ka Malaisia ringgiti väärtus hakkas nädala alguses kukkuma.

Kagu-Aasia valuutakriisi uus ohver on Indoneesia, kus keskpank avardas reedel ruupia lubatavat liikumisvahemikku. STARTEL-BNS

Hetkel kuum