24. juuli 1997 kell 22:00

Silmeti suuromanik ootab riigilt investeeringut

Silmeti suurosaniku ASi Ephag tegevjuht Neeme Jõgi ütles, et riigi huvi Silmeti vastu oleks teretulnud. «Riik on ju 35% aktsiate omanikuna meie partner ja küsimus on selles, kas riik kavatseb omanikuna majandustegevuses osaleda või mitte,» rääkis ta.

Ephagil on erastamisagentuuriga sõlmitud lepingu kohaselt kohustused ning on ka selged plaanid ja kavad investeerida Silmetisse, märkis Jõgi. Ephagi omanike nõupidamine oli möödunud nädalal ja seal otsustati, et esimeses etapis investeeritakse rahas Silmeti aktsiakapitali 40 miljonit krooni.

«Nüüd on küsimus riigile, et kas see ka investeerib ettevõttesse või mitte,» lausus Jõgi. «Kui riik ei investeeri, siis loomulikul riigiosalus proportsionaalselt väheneb.»

Jõgi tõdes, et Silmet on praegu raskes seisus, kuid raskused ei ole tema sõnul ettevõtte uue omaniku tegevuse tulemus. «Riik müüs meile suurusjärgus 60 miljonit krooni halvemat asja, kui seda müügi hetkel deklareeriti,» sõnas Jõgi. «Saksamaal poleks selliste ettevõtete eest raha küll küsitud,» lisas ta.

Jõgi sõnul võivad Silmeti majandusraskused kasvada üle sotsiaalmajanduslikeks. «Ma ei taha mingit paanikat tekitada, vaid realiteedid on sellised,» lausus Jõgi.

Majandusminister Jaak Leimann lausus, et riik ei ole huvitatud oma osa säilitamisest Silmetis kui tootmisettevõttes. «Ephag peab Silmeti aktsiakapitali küll suurendama, aga meie ei saa sellega kaasa minna,» sõnas Leimann. «Ega me ei saa selles problemaatilises tööstusettevõttes ka kuidagi kasulikud olla, olles seal nimetamisväärne aktsionär.»

Samas märkis Leimann, et majandusministeeriumil oli kava, kuidas Silmeti aktsiakapitali laiendamisega kaasa minna. Silmetil oli riigile üks ajatatud võlg ja võimaluse korral oleks selle abil võinud investeeringu teha, märkis Leimann. Ta lisas samas, et seda ei olnud võimalik juriidiliselt vormistada.

Küll aga märkis Leimann, et riik peaks osalema Silmeti jäätmehoidla haldamiseks loodavas tütarettevõttes. Samuti peaks riik kohaliku omavalitsuse kaudu koos Silmetiga osalema Silmeti küttesüsteeme haldavas firmas.

Praegu on Sillamäe linna kütmine vaid Silmeti õlul. «Need on kaks asja, milles on meie huvi. Kõik ülejäänud on tavaline äri ja loodetavasti saab asjast midagi,» lausus Leimann.

Ephag ostis 65% Silmeti aktsiatest aasta alguses 26 miljoni krooni eest ning lubas sinna investeerida 560 miljonit krooni. Ephag kuulub Magnumi grupile ja väliseesti ärimehele Thomas Waldinile. Silmeti selle aasta kuue kuu käive oli 95,5 ja kahjum 4 miljonit krooni.

Hetkel kuum