5. august 1997 kell 22:00

Jälle kuues ja kaheksas kuupäev

Kord kuus jõuavad kätte need kuupäevad ehk kuues ja kaheksas, kus Word hakkab kommi tahtma. Kogemustega tugi-hing on kindlasti selleks valmistunud, kutsunud puhkuselt ajutiselt tagasi abijõud ja instrueerinud sekretäri, mida tuleb selleteemaliste kõnede puhul soovitada. Sest kui kõik kõned tugihingeni jõuaksid, ei jaksaks ta õhtul midagi muud kosta kui «ise olete süüdi, et õigel hetkel viirusepeletajat ei ostnud». Iseenesest äärmiselt kohane soovitus, seda enam, et nimetatud kommitahtja pole sugugi ainus Wordi dokumentides leviv viirus.

Käsitsi saab lihtsamatest viirusest lahti, kui võtta Wordis Tools -> Macro, kustutada sealt kõik kahtlased makrod (reeglina kõik, kui te pole just ise midagi olulist teinud), seejärel dokument salvestada, siis uuesti Tools -> Macro, kustutamine ja salvestamine. Nii on esmaabi antud. Suurema hulga dokumentide puhastamiseks on see ebamugav viis. Lisaks kipub mõni viirus Word-dokumenti dokumendipõhjaks ehk Template'iks muutma (laiend .DOT, ikoonil W tähe all ühe lehe asemel mitu) -- sellest lahtisaamiseks tuleb dokumendisisu käsitsi uude dokumenti kopeerida. Kui on keerukam kujundus, võib siin probleem tekkida.

Ainus praktiline viis on hankida tasuline viirusepeletaja, mis (tõsi küll veidi arvuti ressurssi pruukides) pidevalt arvutis toimuvat kontrolliks. Olen ise suhtunud veidi skeptiliselt programmidesse, mis omaette taustal toimetavad. Need kipuvad arvutit veidi ebastabiilsemaks muutma -- aga hetkel testin ma nimelt selle kahtluse hajutamiseks F-Proti. Selline aktiivne viirusepeletaja jälgib muuhulgas uute failide tekkimist arvutisse (nt e-posti attachment'ina saabuv dokument) ja puhastab need kohe. Ma pidin F-Proti Gatekeeper'i välja lülitama, kui tahtsin enne loo kirjutamist ka mõnda teist programmi nn elusa viirusega katsetada -- vaevalt sain näidise kõvakettale kopeerida, kui see «laibastus». Katsega tahtsin teada saada, kas mõni viirusepeletaja ka sellega hakkama saab, et viiruse poolt .DOTiks muudetud faili uuesti dokumendiks teeb. F-Prot ei tee, AntiViral Toolkit Pro, mille demoversiooni ja ostuvõimaluse leiab http://www.avp.ch, aga saab ka sellega hakkama. Nii F-Prot kui AVP tulevad toime ka Office 97 failidega, ning seda teeb ka F-Proti tegijate(http ://www.datafellows.fi) tasuta jagatav F-Macro.

Hetkel kuum