10. august 1997 kell 22:00

Peipsi põhjarannik sobib looduse nautijale

Peipsi järve põhjarannik on puhkajate huviorbiidist seni teenimatult kõrvale jäänud. Piirkond sobib matkamiseks ja puhkamiseks neile, kes otsivad veidi rahulikumat paika ning ei soovi sõita rahvarohketesse kuurortlinnadesse. Peipsi järve liivane kallas ei jää alla Pärnule, Haapsalule jt populaarsetele supelrandadele.

Automatka Jõhvist alustades tuleb silmas pidada, et linna mitte tundes on sealt välja sõitmiseks õiget teeotsa raske leida, sest suunaviidad puuduvad. Seepärast võiks võimalusel eelistada linnast mööduvaid maanteid. Reisi võib alustada ka pärast ööbimist Niinsaare matkamajas, mis asub Jõhvist 15 km kaugusel maalilise väikejärve kaldal.

Kuremäe klooster on kergesti leitav, kuna kiriku tornikuplid paistavad kaugele üle põldude. Need, kes usuvad allikavee imettegevasse mõjusse, saavad supelmajas ennast veega kasta ning jooginõuga allikavett reisile kaasa võtta.

Kõnnu tendroaiast, samuti teistest looduslikest vaatamisväärsustest võib aga kergesti mööda sõita, sest viidad puuduvad. Samuti tuleb arvestada, et näiteks Illuka koduloomuuseum on avatud vaid kella 14ni. Infopunktis väga huvitavaks nimetatud Avinurme koduloomuuseum on aga hoopiski suletud ja uks kaetud ämblikuvõrkudega.

Vasknarvas korraldatakse 1,5--2tunniseid laevasõite Peipsi järvel ja Narva jõel. Sadam asub küla lõpus, kuid mingit informatsiooni lõbusõitude kohta sealt ei leia. Kui laeva parajasti sadamas pole, tuleb lihtsalt oodata, sest laeval pole ka kindlaid väljumisaegu.

Kauksi puhkeküla juures laenutatakse paate, kuid sealgi puudub sellekohane teave. Orienteeruda saab rannas lebavate paatide järgi. Võib sedagi juhtuda, et paadilaenutaja on parajasti jalutuskäigul ja kõigepealt tuleb ta puhkekülast üles otsida.

Peipsi põhjarannik

- reisiteekond automatkajale 2 päevaks:

1. päev: Jõhvi--Illuka--Kuremäe klooster--Kõnnu dendroaed--Jõuga--Iisaku-- Alajõe--Remniku--Vasknarva--Remniku.

2. päev: Remniku--Alajõe--Uusküla--Kuru--Kauksi--Rannapungerja--Lohusuu-- Kalmaküla--Avinurme--Tudulinna--Iisaku.

- matkad loodushuvilistele:

Sellesse piirkonda jäävad Alutaguse metsad, hulgaliselt soid ja rabasid (sh Muraka raba), Kurtna järvestik ning Peipsi järve liivaluited. Oonurme turismitalu korraldab huvilistele rabamatku. Ida-Virumaa keskkonnaameti töötajad tutvustavad eelneval kokkuleppel Kõnnu dendroaeda.

- kahepäevase reisi võimalik bensiinikulu Tallinnast Tallinnani 50--60 liitrit.

- Peipsi põhjarannik on kaetud vaid NMT-levialaga (v.a kõige idapoolsem osa), piirkonda ei ulatu GSM-võrk.

- informatsiooni vaatamisväärsuste ning ööbimis- ja söögikohtade kohta saab Jõhvi turismiinfopunktist, mis on avatud kella 17ni. Peipsi põhjaranniku turismi infopunkt Iisakul on avatud juhuslikel kellaaegadel.

- enne reisi võiks lugeda «Eestimaa reisijuhti» või tutvuda sama materjaliga Internetis aadressil http://www.btg.ee/alueet/West-Viru-Country.shtml- .

Hetkel kuum