20. august 1997 kell 22:00

Projektori hind sõltub valgustugevusest

Grafoprojektorite jaotuse aluseks on valgustugevus. Veidi üle 4000 luumeni jookseb piir, mis võimaldab näidata LCD- ehk vedelkristallpaneeli. Viimase abil saab grafoprojektoriga otse arvutist näidata liikuvat pilti. Sellist seadet kasutades võib arvuti taga istuv lektor esitluse käigus uut informatsiooni lisada ja tarbetut ära võtta, muutes suhtlemise kuulajatega vahetumaks.

Tänases hinnavõrdluses olevate grafoprojektorite puhul jääb LCD-paneeli näitamiseks valgustugevust siiski väheks ja need on mõeldud kilede näitamiseks.

Kõige väiksema valgustugevusega grafoprojektorite abil saab näidata lihtsamaid skeeme ja tekste, kuid keerulisemate värvipindadega skeemide korral jääb võimsusest väheks ja tulemus nigelaks.

Grafoprojektori valimisel tuleb arvestada ka ruumi suurust, kus esitlus toimub. Suurem saal nõuab suurema valgusjõuga seadmeid. Nõrga valgusjõu korral peab ruum olema hästi pimendatav.

Lisaks valgustugevusele määrab grafoprojektori hinna seadme kasutuskoht. Kallimad on kaasaskantavad projektorid, mis on küll üldiselt suhteliselt väikese valgustugevusega. Kel tavabüroosse sobiva grafoprojektori jaoks raha ei jätku, siis need võivad osta lihtsama ja odavama koolidele mõeldud esitlusvahendi.

Valgustugevuse kõrval mõjutab pildi kvaliteeti grafoprojektori optika, millest sõltub pildi teravus ja suurus ekraanil. Kuna optika on kallis, siis kõrgema hinnaga seadmetel on üldiselt ka parem pilt.

Enamik hinnavõrdluses pakutavaid projektoreid on kolmeläätselised ja suurem osa praegu müüdavaid seadmeid on heade läätsedega. Mida rohkem läätsi, seda parem on pildi kvaliteet. Pakutavad üheläätselised projektorid on küll odavamad, kuid neil kipub kujutise teravus äärtes ja keskel olema erinev.

Enamikul tabelis olevatel grafoprojektoritel on lambi kiirvahetussüsteem, mis võimaldab ühe lambi läbi põledes kiiresti teise peale lülitada. Süsteemi puudumisel peab enne lambi vahetamist ootama, kuni see jahtub.

Valgustugevuse regulaatorist on kasu siis, kui kilede näitamiseks pole vaja kasutada täisvõimsust ning valgustugevuse võib keerata poole peale. Kui projektor töötab alati täisvõimsusel, siis põleb lamp kiiremini läbi.

Hetkel kuum