26. august 1997 kell 22:00

Telia tahab endale suuremat tükki Eesti turust

Telia president Lars Berg ütles, et Telia ei pea oluliseks suurendada oma 24,5% osalust Eesti jaoks strateegilistes ettevõtetes, Eesti Telefonis ja Eesti Mobiiltelefonis. «Oleme aru saanud, et Eesti riigi eesmärk Eesti Telekomi erastamises on kaasata finantsinvestoreid,» nentis Berg.

Edvard Saarma ütles, et Telia ei saakski pretendeerida Eesti Telekomi aktsiate ostmisele, kuna nende börsile viimine on sisuliselt otsustatud. «On päris loogiline, et nii suur firma tahab saada turul domineerivat rolli,» märkis Saarma. «Telia strateegia üle võib otsustada selle järgi, kuidas nad on tunginud Soome turule ja kuidas nad seal väiksemaid tegijaid alla neelavad.»

Telia AB asepresident ja Balti regiooni juht Mart Nurk rõhutas, et kontsern on valmis Eesti Kaugotsingu ja TeleMedia Eesti aktsiaid ostma vaid mõistliku hinna eest. «Me ei soovi osaleda võidujooksus nendega, kel puudub tõsine huvi telekommunikatsiooni alal tegutseda,» ütles Nurk. «Loodan, et aktsiamüügiks kehtestatavad reeglid välistavad selle.»

Edvard Saarma sõnul on põhimõte siiski selles, et kes rohkem maksab, see aktsiad saab. «Tuleb avalik enampakkumine, seega määrab hinna turg,» toonitas Saarma. «TeleMedia puhul on Telial kui senisel aktsionäril küll eelisostuõigus, aga üksnes siis, kui ta on valmis maksma oksjonil kujunenud hinda.»

Saarma ütles, et ei näe põhjust piirata vaba konkurentsi. «Telia soov saada aktsiad võimalikult odavalt kätte on muidugi loogiline, aga mina ei näe põhjust, miks peaks praegune aktsionär olema A ja O,» lausus Saarma.

Saarma ütles, et kui valitsus Eesti Telekomi erastamiskava septembri jooksul kinnitab, siis jõuab Eesti Kaugotsingu ja TeleMedia Eesti aktsiad müüa tänavu.

Telia president Berg kinnitas, et kontsern ei soovi loobuda Starman Kaabeltelevisiooni ASi aktsiatest, kuigi kaabellevi seaduse eelnõu välistab ristuvad omandisuhted eri telekommunikatsiooni valdkondades.

«Kohtumisel peaministri ja valitsuse liikmetega selgitasime vajadust mitte kehtestada omandipiiranguid, kuna neid ei ole enamikus Euroopa riikides,» ütles Berg.

Edvard Saarma nentis, et oma ärihuve kaitstes Telia juhid lihtsalt vassivad. «Mis jutt see on, et Euroopas piiranguid ei ole,» imestas Saarma. «Võtku Euroopa Liidu direktiivid lahti ja lugegu.»

Saarma märkis, et Telia on rikkunud Eesti Telefoni aktsionäride lepingut, mis kohustab mitte osalema sama valdkonna firmades otse ega kaude. «Loomulikult kuulame Telia seisukohad viisakalt ära, kuid talitame ikka nii, nagu riigi seisukohalt õigeks peame.»

Hetkel kuum