8. september 1997 kell 22:00

Dollaritehingu uurimine jätkub

Eile riigikogu infotunnis Eesti maarahva erakonna liikme Ando Lepsi arupärimisele vastanud siseminister Robert Lepikson ütles, et tema teada ei ole keegi seganud Eesti Panga ja Põhja-Eesti Panga 10 miljoni dollarilise tehingu uurimist.

Leps soovis siseministri selgitusi keskpanga ja PEPi 10 mln dollari tehingu kohta firmaga Paradiso SAL. Lepsi küsimusele, kas keegi on kriminaalasja uurimist seganud, nt omaalgatuslikult käinud ?veitsis või USAs, vastas Lepikson: «Minu teada mitte.»

Lepikson kinntas, et ka ta ise pole kriminaalasjaga tutvunud, kuna tal puudub selleks õigus.

Leps märkis, et ta ei saa suhtuda Lepiksoni vastustesse suure usaldusega, kuna siseminister on lähiminevikus rikkunud kriminaalseadust.

«On lootust, et avalikkus saab sellest peatselt kuulda, midagi uut ja kindlatele faktidele tuginevat,» avaldas Lepikson lootust, et ka kadunud miljonid võib veel tagasi saada. Keskuurimisbüroo uurimisosakonnale on eeluurimise tähtaega pikendatud 4. oktoobrini.

Lepiksoni sõnul on uurimise läbiviimisel tekkinud raskusi vaid välisriikides seotud tegevusega. Eesti territooriumil läbiviidavatest uurimistoimingutest on suurem osa teostatud. Juriidilise hinnangu toimunule annab keskuurimisbüroo Lepiksoni sõnul alles pärast uurimiseks vajalike dokumentide saabumist ning informeerib oma otsusest ka avalikkust.

Politseiameti peadirektori asetäitja Mati Erik on kohtunud ?veitsi esindajaga kaitse- ja siseküsimustes kahel korral, viimati 5. septembril. «Me saime kinnituse, et asjaga ?veitsis tegeletakse, meile lubati uut informatsiooni kahe nädala jooksul,» sõnas Lepikson. Ta lisas, et eile toimunud nõupidamisel otsustati ?veitsi lähetada uurija ja Eesti Interpoli töötaja, et kiirendada andmete saamist ning võimalusel paluda seletusi ühest loo peakangelasest Victor Schirallist.

Ajakirjanduses levitatud infot, et firmat Paradiso SAL polegi olemas, nimetas siseminister ekslikuks. Trükitud andmed ja koopiad tõendavad tema sõnul vaid seda, et firmat Paradiso SAL ei ole registreeritud Zürichi kantonis.

Pankade ja Paradiso SALi tehingut vahendanud ärimees Abram Sheri firma arvele kanti keskuurimisbüroo andmeil 1993. a detsembris välisriigi pangast vahendustasu 499 990 USD. Täpsemad andmed ei kuulu Lepiksoni sõnul avalikustamisele.

Peale firma Paradiso SAL tunneb keskuurimisbüroo Lepiksoni sõnul huvi põhiliselt kolme asja vastu: kes avas arve, kellel oli kasutamisõigus ja kuhu sellelt arvelt kanti edasi 10 miljonit. ÄP

Hetkel kuum