11. september 1997 kell 22:00

IBM vedas NYSE langusele

Ka eile jätkus Riia börsil kiire tõus. Järsk langus Tallinnas viitab tõenäoliselt raha väljavoolu kiirenemisele Eesti turult, ning eeskätt liigub ta hetkel Riiga. Maaklereid tegi siiski rahutuks mõnede suhteliselt vähelikviidsete lisanimekirja aktsiate kiire tõus, mis võib kergesti taas languseks pöörduda. Põhinimekirja suhtes oldi aga optimistlikult meelestatud ning ilmselt on seal tõusuruumi veelgi. Aktiivseim oli taas Balta 130 000 litiga, põhinimekirja suurimaks tõusjaks oli aga Staburadze 8,9 protsendiga.

A-nimekiri on Vilniuse börsil endiselt kuum sõna. Ehkki täna tõus veidi aeglustus, on viie viimase kauplemispäeva tulemus siiski hiilgav 13%. Eilne suurem tegija oli Leedu Energia, mis näitas käivet 223 000 litti ning tõusis 3,5 litilt 3,85-le. Põhinimekirjas oli menukaim Medienos Plau?as, mis jõudis 14 liti tasemele. Maaklerite hinnangul on põhinimekirja eduvõimalused lähiajal suvelõpu kiire tõusu järel piiratud, kuid A-nimekirjas on veel piisavalt huvitavaid investeerimisvõimalusi, mis lubavad Litin-A aasta lõpuks kuni 3000 punktini tõsta.

Venemaa kauplemissüsteemis langes eile kõik mis langeda sai. Järsk kukkumine USAs oli selle esimeseks põhjuseks. Maaklerite sõnul on turg siiski langemas letargiasse, kuna ka agressiivne müümine on lõppenud ning turu aktiivsus väike. Kodune hinnatoetus aktsiatele on praktiliselt kadunud, vaid vähemlikviidse teise e?eloni suhtes ilmutati selgemat huvi. Ühe maakleri väitel on «Vene investorid turule pumbanud palju raha ja hetkel on see väga väsinud raha.»

USA turgudel toimus kolmapäeval suur IBM-show. Hiigelfirmale Goldman-Sachsi poolt ennustatud madalam kolmanda kvartali kasum pani teisedki suured firmad langema ning see tõmbas kaasa ka muud turud. IBM langes 3 USD 97 3/16-ni. Dow Jones langes 132,63 punkti, Nasdaq 16,97 punkti, lõpetades kolmepäevase rekordite rea.

Hetkel kuum