24. september 1997 kell 22:00

Diktofoni koht on koosolekul

Diktofon kontoris ei kuulu salajase jälgimise vahendite hulka. Kui firma peab koosolekut ja keegi tahab seda jäädvustada, pole midagi lihtsamat kui diktofon lauale panna ja hiljem kõik rahulikult lindi pealt paberile kirjutada. Eriti kui teksti suhtes on vaja täpsust ja hiljem vaidluste lahendamisel on oluline teada, kes mida ütles.

Lääneriikides on lindistamine (avalik loomulikult!) täiesti normaalne, Eestis on inimesed selle tegevuse suhtes lindiskandaalijuhtumite tõttu ettevaatlikuks muutunud.

Ka lindistuskiirus on diktofoni puhul oluline: pikkadel jutuajamistel on vaja katkematut lindistust kauem, kui kõige pikemad kassetid seda võimaldavad. Osa diktofone võimaldab lindistada poole aeglasemalt.

Mõõtmetelt on taskukohasemad mikrokassetti kasutavad diktofonid, mis mahuvad põuetaskusse või käekotti. Mikrokassetid on kallimad ja neid ei saa kasutada tavalises makis. Mahakirjutamiseks on aga kõik diktofonid varustatud sisseehitatud kõlari ja enamikul on kõrvaklappide ühendamise võimalus.

Mikrofoni suunatundlikkust saab parematel mudelitel muuta. Teistel juhtudel on sisse ehitatud kas suundmikrofon ühes suunas kaugelt lindistamiseks või laia tundlikkusnurgaga mikrofon, mille puhul ei pea mikrofoni sihtima rääkija suunas. Seda tüüpi mikrofoniga on hea lindistada koosolekut või konverentsi ümmarguse laua taga, kaugemal räägitav jutt aga lindile ei jää.

Lindistustugevust saab tavaliselt reguleerida lindistuse ajal helitugevuse nupuga. See aga ei tähenda, et kasutaja peaks nupuga mängima, piisab, kui volume'i nupp maksimumini keerata. Diktofonikassetile saab teha lisaks kõnele ka elektroonilisi märkmeid.

Indekseerimisfunktsioon tähendab seda, et uue lindistuse algust saab märkida spetsiaalse signaaliga. Hiljem on lihtne nende signaalide järgi erinevaid lindistusi otsida.

Üks mugav, kuid teinekord ka ohtlik omadus on VCVA (Variable Control Voice Actuator), mis võimaldab lindistada ainult siis, kui mikrofoni saabub mingi helisignaal ehk teisisõnu -- kui koosolekul tekib vaikusehetk, siis kassett seiskub.

Funktisoonil on ka üks tehniline iseärasus -- teinekord «sööb» diktofon pärast vaikusehetke esimesed sõnad lindistamisel ära.

Hetkel kuum