14. oktoober 1997 kell 22:00

Norral tuleb kasvu piirata

Norra 1998. a riigieelarve projektis prognoositakse suurt eelarvetulude ülejääki, kiire majanduskasvu jätkumist ning palju uusi töökohti.

Valitsuse arvestuste kohaselt ulatuvad riigieelarve tulud tuleval aastal 500 miljardi Norra kroonini (triljon Eesti krooni). Tulud ületavad kulusid 78 miljardi krooni võrra.

Tulevaks aastaks ennustatakse 4,6protsendilist majanduskasvu, samas kui inflatsioon on suhteliselt madal -- 2,25 protsenti.

«Me teame, et Norra majandus kasvab juba pikka aega jõudsalt. Varem või hiljem jõuab kätte piir, mida majandus taluda suudab. Seepärast on nüüd aeg hoogu pidurdada, et tagada stabiilne kasv ning vältida hindade ja kulutuste uut plahvatuslikku tõusu,» ütles Stoltenberg riigieelarvet parlamendile esitades.

Sisemajanduse kogutoodang peaks tuleval aastal kasvama 3 protsenti, samas ei soovi Jagland kulutusi suurendada üle 2 protsendi. Eelarves tähendab see 7 miljardi krooni suurust kokkuhoidu. Stoltenberg hoiatas, et kokkuhoiu vähendamine ohustaks Norra majanduse stabiilsust.

Kokkuhoiule vaatamata jääb siiski lisaraha nii tervishoiule, vanurite hoolekandele, koolidele, lasteaedadele ning sotsiaalhoolekandele. Kulutused nimetatud valdkondadele suurenevad 5,5 miljardi krooni võrra.

Eelarve tulude poolel plaanitakse muu hulgas tõsta alkoholi ja tubakatoodete makse 10 protsendi võrra.

Paar aastat tagasi kehtestatud maksusoodustused laevafirmadele on kavas kaotada. Samuti lõpetatakse toetus laevaehitusele ja meremeeste maksusoodustused.

Kaotada on plaanis ka varamaksu soodustused ning lõpetada toetus mitmele tööturuprogrammile.

Eelarveprojekti avalikustamise eel ennustati selles karme kokkuhoiuabinõusid. Pärast projektiga tutvumist tuli analüütikutel tõdeda, et Jaglandi valitsus on kokkuhoiu osas olnud suhteliselt mõõdukas.

Sellest võib eeldada, et ametisse asuva Kjell Magne Bondeviki valitsuse eelarve ei hakka Tööpartei ettepanekust oluliselt erinema. Suuremaid lahkarvamusi on oodata maksustamise küsimustes.

Kohe pärast eelarveprojekti tutvustamist siirdus Thorbjörn Jagland parlamendist kuningalossi, kus esitas valitsuse tagasiastumispalve.

Kjell Magne Bondevik, kes teeb Norra uue valitsuse teatavaks neljapäeval, moodustab vähemuskoalitsiooni tsentristide ja vasakliberaalidega. Koalitsioonile kuulub riigi 165kohalises parlamendis 42 kohta. Jaglandi Tööparteile ja konservatiividele vastavalt 65 ja 23 kohta. DI-REUTER

Hetkel kuum