15. oktoober 1997 kell 22:00

Kesklinna ametnike rohked väliskoolitusreisid

Linnaosa vanema Hannes Kuhlbachi sõnul on väliskoolituse kulu esimesel poolaastal kokku 250 000 krooni. See ületab personalikoolituseks ette nähtud raha viiekordselt, sest kesklinna eelarves on koolituse peale aastaks antud vaid 103 000 krooni.

Samas ei soovinud Kuhlbach avalikustada koolitust saanud töötajate ja sihtkohamaade nimekirja. «Ütlen ainult niipalju, et meie majas on käidud komandeeringus liiga palju ja põhjendamatult,» lausus ta.

Aruande avalikustamist ei soovinud ka Ivi Eenmaa. Tema sõnul on probleemi tõstatamine hilinenud, sest sündmused on juba toimunud.

Nii Eenmaa kui Kuhlbach tõid materjali kinnihoidmise põhjuseks peatselt algava 1998. aasta eelarve arutelu. Eenmaa ütles, et linnavolikogu võib pillamisele viitava info tõttu nõuda järgmise aasta koolitusraha kärpimist.

Kohti, kuhu kesklinna ametnike reisid viisid, on ligemale kümme.

Kesklinna vanema asetäitja Urmas Mikk käis oma sõnutsi sel aastal USAs kümnepäevasel omavalitsustöötajate koolitusreisil. Koos temaga viibisid Los Angeleses mõned linnavolikogu töötajad ja linnaametite juhatajad. Reis toimus omavalitsuse raha eest ja kohapeal elati hotellis.

Linnavolikogu avalike suhete nõuniku Jakko Väli sõnul pole selles midagi imelikku, et USAs käidi, selleks oli eelarves raha eraldatud. Volikogust käis Ameerikas ka Väli ise.

Endine vanema asetäitja Aldo Niilus teatas, et välisreisid on nii ehk naa kasulikud. «Kui lähete Leetu, Ameerikasse või Inglismaale ja saate mingisuguse elukogemuse isegi mitte oma elualal, siis vaevalt see teid vaesemaks teeb,» sõnas ta. Niilus ütles, et on käinud sel aastal Saksamaal, Rootsis ja Taanis.

Võrreldes Euroopaga eksootilisemal maal Türgis käisid linnaosa juristid. Linnaosa õigusnõunik Indrek Ahlberg teatas, et nende majast käis Türgi seminaril kaks inimest. Ahlberg ütles veel, et neljapäevane seminar oli mõeldud ainult Eesti juristidele, grupis oli mitme riigiasutuse töötajaid.

Tallinna linnavalitsuse rahandusameti töötaja ütles, et teoreetiliselt saab linnaosa võtta koolituskuludeks lisaraha omatulude arvel, sest omatulude kasutamise korda pole volikogu kehtestanud. Kesklinna valitsusele laekub ainuüksi mitteeluruumide rendist umbes 20 miljonit krooni aastas.

Väliskoolitused toimusid ajal, mil kesklinna vanem Jüri Ott oma tööülesandeid haiguse tõttu enam ei täitnud ja vanema asetäitjad teda kordamööda asendasid. Jüri Ott ütles eile, et tema ei tea välissõitudest midagi.

Vanema asetäitjad olid sel ajal Urmas Mikk, kes on ametis ka praegu, ning Aldo Niilus, Toomas Sinivee ja Toivo Susi, kes lahkusid ametist oktoobris.

Kesklinna vanema Hannes Kuhlbachi sõnul kavatseb linnavalitsus koondada kõikide linnaosavalitsuste koolitusreiside aruanded.

Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjoni juhataja asetäitja Liina Tõnisson ütles eile, et revisjonikomisjonis pole linnaosade töötajate välisreise arutatud.

Samuti ei olnud väliskoolitustest teadlik linna rahandusamet.

Hetkel kuum