23. oktoober 1997 kell 22:00

Hinnalanguse väärtpaberibörsil põhjustas likviidsuskriis

Hoiupanga analüütiku Ago Lauri sõnul hakkas suur osa välisinvestorid Eesti aktsiaturult oma raha välja võtma juba augustis, pidades augustis toimunud hinnatõusu osaliselt põhjendamatuks. Samas uut välisraha aktsiaturule oluliselt juurde ei tulnud.

Likviidsuse puudulikkus on ka pankadevahelisel rahaturul. Sellel nädalal avaldatud pankadevahelise laenuturu intress Talibor tõusis üleöölaenude puhul rekordilise 8,06 protsendini. Samal ajal on aga pankade turuosa aktsiaturul umbes 80%.

Lauri sõnul võib languse põhjuseks olla ka mõnede pankade poolne väärtpaberiportfellide väiksemaks müümine. Balti Cresco Väärtpaberite juhataja Sulev Raigi sõnul on aktsiahindadele oma mõju avaldanud ka Eesti Panga karmistatud nõuded Eesti pankadele, mis sunnivad pankasid väärtpabeririske vähendama.

Oluliseks põhjuseks aktsiahindade langusele pidas Tallinna Panga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Alo Alunurm ka investorite emotsionaalset suhtumist aktsiaturgu. «Pärast poolteisekuulist vaikset langusperioodi ootasid investorid, millises suunas turg liigub. Languse jätkudes nähti selles turu liikumise suunda ja mindi sellega kaasa,» rääkis Alunurm. Tema sõnul võis investorite müügiotsust mõjutada ka pankade aktsiaoptsioonide ja repotehingute tegemise vähendamine.

Raigi sõnul võis hindade langusele kaasa aidata ka väärtpaberite tagatisel antud laenude ehk repotehingute sundlõpetamine pankade poolt.

Samas nentisid analüütikud, et kuna tegemist oli peamiselt emotsionaalsetele põhjustele tugineva järsu langusega, on langus lühiajaline ning aktsiate hinnad peaksid lähiajal tõusma hakkama.

Hetkel kuum