23. oktoober 1997 kell 22:00

Merita Eesti-huvi pakub ainest

Turuväärtuse poolest võiks Meritat huvitada Hansapank, Hoiupank ja Ühispank. Merita võimaliku koostööpartnerina on üles kerkinud ka Forekspanga nimi.

Nimetatud pankadest on Hansapank teada andnud, et ta on valmis oma aktsiad mõnele suurele lääne pangale müüma. Pank korraldab järgmise aasta alguses aktsiaemissiooni, müües 15 protsenti aktsiatest.

Hansapank on ajalehe väitel teatanud, et üle 15 protsendi välisaktsionäridele ei müüda. Kui aga leidub piisavalt suure rahakotiga ostja, võib olukord ehk muutuda, märkis Kauppalehti.

Merita jaoks võib ajalehe hinnangul osutuda probleemseks Hansapanga omandistruktuur. Hansapanga suurim eraaktsionär on Hoiupank 4,2 protsendiga. Hoiupanga suurim aktsionär on omakorda 20 protsendiga Rootsi Föreningssparbanken, mis on Merita tulevase partneri Nordbankeni konkurent.

Takistuseks võib saada ka hind, sest ei ole tõenäoline, et Hansapank müüks aktsiad odavalt.

Merita puhul tuleks kõne alla veel liit Hoiupanga ja Ühispangaga. Hoiupanga puhul huvitab Meritat pangale kuuluv Eesti Kindlustus, mis on Eesti suurim elukindlustusfirma. Kui aga Merita tahab partneriks äripanka, langeb kaalukauss Ühispanga kasuks.

Kauppalehti kommenteeris ka langust Eesti aktsiaturul. Eesti turg on hakanud esmakordselt reageerima väljastpoolt tulevatele hoiatustele, ütles Merita panga analüütik Julianna Borsos-Torstila. BNS

Hetkel kuum