28. oktoober 1997 kell 22:00

ASist Lacto sai suurim hapukooretootja

Koos vana liiniga võimaldab uus liin Lactol toota 60 tonni hapukoort päevas, ütles ASi Lacto peadirektor Voldemar Lapin. Tema sõnul toodetakse hapukoor kohalikust toorainest ja 80 protsenti sellest eksporditakse Venemaale.

Seni olid suuremad hapukooretootjad Tallinna piimatööstus ja Põlva piimakombinaat, kes tootsid vastavalt 33 ja 25 tonni hapukoort päevas.

Uus liin maksis 7,5 mln krooni ja peaks end Lapini sõnul ära tasuma 2,5 aastaga. Kokku on Afganistani kapitalil põhinev Lacto sel aastal investeerinud 74 mln krooni peamiselt seadmete uuendamisse.

«Meie põhikonkurendid on Tallinna piimatööstus ja Ühinenud Meiereid,» ütles Lapin. «Nüüd oleme tootmisvõimsuselt neist mööda läinud.»

Tallinna piimatööstuse juhatuse liige Aare Annus ütles, et uue liini avamisega on Lacto muutunud Tallinna piimatööstusele tõsiseks konkurendiks. Annuse sõnul on 7,5 mln krooni hapukooreliini eest normaalne hind. Kui arvestada, et piimast hapukoore tegemine on küllaltki väherentaabel, peaks investeeringu tasuvusaeg olema kuni kuus aastat, ütles Annus. «Piima kõrge hinna tõttu on hapukoore tootmise rentaablus talvel 6--10%,» lisas ta.

Lacto president Yaqub Haidary ja Raplas väljasõiduistungil viibiv peaminister Mart Siimann panid eile nurgakivi ka Lacto uuele piimapulbritööstusele. Voldemar Lapini kinnitusel avatakse uus tehas järgmise aasta 1. juunil. Tööstuse ehitusse investeerib Lacto 63 mln krooni. Pulbritööstuse võimsuseks prognoosib Lapin 1,5 tonni piimapulbrit päevas.

Lacto eelmise aasta käive oli 185 mln ja kasum 10 mln krooni. Lacto selle aasta üheksa kuu käive oli 329 mln krooni, aasta lõpuks prognoosib ettevõte 30 mln kroonist kasumit. Lacto ekspordib 70% kogutoodangust, peamiselt Lääne-Euroopasse, Venemaale ja Ukrainasse. Firma aktsiakapital on 16 mln krooni. Lactos töötab kokku 260 inimest.

Hetkel kuum