2. november 1997 kell 22:00

Talinvest ja Ühispank rahastavad Investeerimispanga juhtkonda

Äripäeva andmetel rahastavad Investeerimispanga juhtkonna pakkumust panga ostmiseks Eesti Ühispank ja Talinvest. Investeerimispanga asepresident Kalle Norberg ütles, et partnereid juhtkonnal selles tehingus ei ole, on vaid finantseerijad, keda ta ei soovinud enne ostu-müügilepingu sõlmimist avalikustada.

Norberg ei lükanud ümber ega kinnitanud, et Investeerimispanga juhtkonna finantseerijateks on Talinvest ja Ühispank.

Investeerimispangale kuulub 50 protsenti eelmisel suvel Talinvestiga koos asutatud EstiB-Talinvesti Varahaldusest.

Talinvesti avalike suhete juht Kristjan Vassil väitis, et firmal ei ole Investeerimispanga vastu huvi ja vastupidine informatsioon ei vasta tõele.

Ühispanga president Ain Hanschmidt keeldus eile kommentaaridest, öeldes, et tegemist on ärisaladusega.

Kalle Norberg kinnitas, et aktsionärid on oma põhimõttelise otsuse teinud ja lepingule allkirjastamise üle käivad läbirääkimised mõningate juriidiliste täpsustuste osas. Konkreetse lepingu allkirjastamiseni loodetakse Norbergi sõnul jõuda novembrikuu esimeste nädalate jooksul.

Norbergi ütlusel on juhtkond teinud pakkumuse kogu panga 132,6 miljoni krooni suurusele aktsiapakile, kuid pakkumuse suurust ei soostunud ta avaldama.

Äripäeva hinnangul võib Investeerimispanga hind jääda 300--500 miljoni krooni vahele.

Norbergi kinnitusel jääb Investeerimispank pärast ostu-müügilepingu sõlmimist iseseisva pangana edasi tegutsema, muutudes küll senisest enam klassikaliseks investeerimispangaks.

Äripäeva andmetel on uutel omanikel kavatsus lüüa Investeerimispangas lahku kommertspanganduse ja investeerimispanganduse pool.

Investeerimispanga käes on praegu seitse protsenti pankade laenuturust, kõige rohkem on pank laenu andnud hotellidele ja keemia- ning puidutööstusettevõtetele.

Suvel omandas Investeerimispank Magnum Grupi nõustamisel 51% Läti farmaatsiatehase Grindex aktsiatest.

Härmo Värk möönis, et Investeerimispanga põhiline väärtus on seal töötavad inimesed ja nende oskusteave. Töötajate lahkumise korral kaotaks ettevõte enamiku oma väärtusest. Sellele tuginedes esitas panga juhtkond ultimaatumi ka 60 protsendi panga aktsiate ostust huvitunud Saksa Schleswig-Holsteini Landesbankile. Saksa pank lootis oktoobri keskel sõlmida Investeerimispanga ostulepingu, kuid Swedfundi peakontoris selgus, et kui nad oma ostutaotlust tagasi ei võta, lahkuvad Investeerimispanga võtmeisikud töölt. Saksa pank loobus, sest panga Tallinna esinduse juhi Frank Otteni sõnul olid nad Investeerimispangast huvitatud eelkõige just seetõttu, et seal on tugev juhtkond ja head töötajad.

Investeerimispangas on 33,3protsendiline osalus nii Eesti Pangal kui Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupangal. Swedfundile, Finnfundile ja Saksamaa DEGile kuulub igaühele kümnendiku suurune osa.

Hetkel kuum