6. november 1997 kell 22:00

Euroopa vaidleb keskpanga juhi koha üle

Seni valitses ELi ringkondades veendumus, et Euroopa mõjusama finantsinstitutsiooni juhiks saab selle eelkäija Euroopa valuutainstituudi praegune juht hollandlane Wim Duisenberg.

Duisenbergi nimetamine oleks meeltmööda Saksamaale, kuna temas nähakse meest, kes suudab ühisrahale tagada samasuguse stabiilsuse, kui on Saksa margal.

Prantsusmaa aga on Trichet' nimetamisega saatnud selge signaali, et on vastu Euroopa majandus- ja valuutaliidu (EMU) kujundamisele vaid Saksamaa tingimuste järgi.

Poliitilisel tasandil on Prantsusmaa Saksamaale juba mitmes rahaliidu võtmeküsimuses alla jäänud. Lahing on kaotatud nii ühisrahale üleminevate riikide eelarvedistsipliini jälgima loodava stabiilsusnõukogu, keskpanga asukoha kui ühisvaluuta nime osas, mis ECU asemel otsustati nimetada euroks. Tasakaalu aitaks taastada Euroopa keskpanga kõrge ametikoht.

Küsimus ei ole Jean-Claude Trichet kandidatuuri sobivuses, kirjutab majandusleht The Financial Times, vaid selles, et Euroopa mõjusaima finantsinstitutsiooni juhi koht ei muutuks lehmakauplemiseks Saksamaa ja Prantsusmaa vahel, mis võib tõsiselt kahjustada alles loodava institutsiooni reputatsiooni ja usaldusväärsust.

Keskpank on eelkõige Euroopa institutsioon, mis peab teenima kogu Euroopa ning mitte üksnes kahe riigi huvisid, kirjutab ajaleht oma juhtkirjas.

Prantsusmaa samm on seni laialdaselt aktsepteeritud Wim Duisenbergi kandidatuuri kõikuma löönud ning ajendanud ka teisi riike oma kandidaate kaaluma.

Euroopa Liidu juhid nimetavad Euroopa keskpanga juhi koos panga juhatusega tuleva aasta mais, mil ühtlasi langetatakse otsus 1999. aastal valuutaliiduga ühinevate riikide kohta. REUTER-FT

Hetkel kuum