10. november 1997 kell 22:00

Aktsialaenud kukutasid börsi

Äripäeva analüütiku Vahur Loki sõnul algatas languse börsil Tallinna farmaatsiatehase aktsia, mis esimese kümne minutiga langes ligi kaks korda 55 krooni tasemele. Reedene sulgemishind oli aktsial 110 krooni, hommikul alustati kauplemist 95 krooni tasemelt.

«Turu tasakaal on niivõrd habras, et iga väiksemgi negatiivne uudis lükkab käima lumepalliefekti ja aktsiahinnad langevad taas,» kinnitas Lokk.

Börs peatas kell 11.10 farmaatsiatehase aktsiaga kauplemise, nõudes ettevõttelt vastust Äripäevas esitatud süüdistustele, mille kohaselt ei vasta ettevõtte teated tootmise alustamisest Venemaal tegelikkusele.

Hoolimata farmaatsiatehase aktsiaga kauplemise peatamisest langes turg edasi ja senini kuue protsendi piires püsinud langus jõudis börsipäeva lõpuks ligi 20 protsendi tasemele.

Suurim langeja oli farmaatsiatehase aktsia, mille sulgemishind kahanes reedega võrreldes üle 35 protsendi, jõudes 71 krooni tasemele. Hoiupanga aktsia langes ligi kolmandiku ja Forekspanga aktsia ligi veerandi võrra.

Pärast eilset hinnalangust on Tallinna börsi turukapitalisatsioon (börsiettevõtete turuväärtus kokku) 13,4 miljardit krooni, võrrelduna 16,3 miljardi krooniga reedel.

Tõnu Vanajuur Cresco Väärtpaberite ASist ütles, et hinnalanguse põhjuseks oli pankade repoportfellide realiseerimine. Repotehingute puhul laenatakse aktsiate tagatisel, kusjuures saadud laenuraha eest ostetakse uuesti aktsiaid.

Loki sõnul võis seni suhteliselt stabiilsel hinnatasemel olnud farmaatsiatehase aktsia olla repotehingutes tugiaktsia. «Võimalik, et seda oli siiani vähem likvideeritud,» lisas ta.

Repotehingutes tagatiseks oleva aktsia turuväärtuse langedes 25 protsenti nõuab pank laenu saajalt lisatagatisi, turuväärtuse langedes 40 protsendi võrra kohaldab pank aktsiate sundmüümist, seda siis juba kliendilt küsimata.

Analüütikute sõnul on turu edasist käitumist võimatu prognoosida.

Tõnu Vanajuure kinnitusel oli turg juba ammu odav ja investorites oleks pidanud ostuhuvi tekkima.

Hoiupanga analüüsikeskuse juhataja Martti Singi lausus, et fundamentaalsed alused ei pea Eesti turul enam paika ja turu käitumine on juba pigem psühholoogide pärusmaa.

Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Tõnu Pekk ütles, et olukorra päästaks see, kui välisinvestorid hakkaksid taas Eesti turu vastu huvi tundma, sest kohalikul turul ei ole raha.

Hetkel kuum