12. november 1997 kell 22:00

Avalik saladus

9. oktoobril avaldasime Äripäevas artikli «Korruptsioon linnavalitsuses», milles Tallinna linna omandireformiameti töötaja Arvi Kivimägi kinnitas, et on altkäemaksu võtnud.

Selle peale tuli toimetusse rohkeid vastukajasid, kus inimesed tunnistasid, et nad ise või nende tuttavad on samuti linnaametnikele maksnud. Kokkuvõttes on meil tekkinud veendumus, et kirjutatu peegeldas vaid jäämäe veepealset osa.

Sama artikkel on ajendanud majanduspolitseid asjaga tegelema. Kuid kuna politsei pole siiani suutnud ühtegi altkäemaksu fakti tõestada, siis on karta, et ka omandireformiamet osutub neile liiga kõvaks pähkliks.

On tekkinud naljakas olukord, kus iga vähegi asjaga kokkupuutunud inimene teab, et korruptsioon on olemas, samas aga on midagi seaduslikult tõestada pea võimatu.

Sellel on kaks põhjust. Esiteks ei pruugi ka ilmsed tõendid altkäemaksu puhul kohtus kehtida (meenutame kas või Indrek Toome juhtumit) .

Teiseks on väga raske leida altkäemaksu andjat, kes oleks nõus seda avalikult tunnistama. Muutub ta ju koheselt kriminaalkurjategijaks ning ka altkäemaksu abil sõlmitud tehing võidakse tühistada.

Arvan siiski, et inimene, kes oli sunnitud näiteks oma äriplaani päästmiseks või kodu rajamiseks ahnele ametnikule pistist andma, on võrratult väiksem süüdlane kui altkäemaksu võtja.

Seadusemuudatus, mis võtaks ära või vähendaks pistiseandja vastutust, aitaks ummikust välja tulla ja olukorda leevendada.

Kui kellelgi lugejatest tekib ideid, kuidas ikkagi korruptsiooni veenvalt paljastada ja ühiskonnast välja juurida, siis pöörduge Äripäeva toimetuse poole. Ehk õnnestub üheskoos midagi välja mõelda.

Hetkel kuum