13. november 1997 kell 22:00

Venemaa turu kaitsel

Valitsus ja keskpank on rakendanud abinõusid rubla tugevdamiseks, tõstes intressimäärasid ja kehtestades rublale alates tulevast aastast uue kõikumisulatuse dollari suhtes. Lisaks on keskpank võtnud meetmeid väärtpaberituru stabiliseerimiseks.

Vene juhtivate aktsiate hinnad langesid kolmapäeval Vene kauplemissüsteemis RTS üle 10%, RTSi indeks alanes 9,2%.

Avtobanka diileri Konstantin Pu?kini sõnul on nii järsk langus seletatav mitme teguriga. Vene turule mõjub negatiivselt langus maailma finantsturgudel ning turul on tunda välisinvestorite survet, kes püüavad aktsiate hindu alla lüüa. Aktsiaturgu mõjutab negatiivselt ka keskpanga otsus tõsta refinantseerimismäära 21 protsendilt 28-le, mis tõmbab rahalised vahendid aktsiatest valitsuse võlakirjadesse.

Augustist peale on RTSi indeks kukkunud 40%, kuid sellele vaatamata on see 100% üle aasta alguse taseme.

«Investorid on Venemaa suhtes väga närviliseks muutunud, eriti pärast seda, kui ta otsustas tõsta intressimäära ja laiendada rublakoridori,» ütles Londoni Montpelier Asset Managementi tegevdirektor Nicholas Cournoyer.

Segadused riigi finantsturul on sundinud mitut firmat oma kavandatud võlakirjaemissioone edasi lükkama. Nende hulgas on näiteks Gazprom, kes tahtis teha ühe miljardi dollari suuruse konverteeritavate obligatsioonide emissiooni.

Ehkki nii IMF kui ka osa lääne investoreid on kiitnud Venemaa preventiivabinõud heaks, arvab osa eksperte, et need võivad kahandada välisinvesteeringuid, mis oleks hoobiks tärkavale majanduskasvule.

Venemaa ametiisikud ütlesid, et nende abinõudega tahavad nad ära hoida rahvusvahelise turu ebastabiilsuse jõudmise Vene finantsturule.

«Venemaa ei ole ülejäänud maailmast ära rebitud saar. Seetõttu oleme sunnitud kaitsma Venemaa rahvuslikku süsteemi maailma finantsturu halbade mõjude eest,» ütles Vene esimene asepeaminister Anatoli T?ubais.

Kui aga Venemaal ei õnnestu lahendada võlakriisi ja tal tuleb intressimäärasid tõsta, siis võib see halvasti mõjuda majanduskasvule. REUTER-FT-ÄP

Hetkel kuum