16. november 1997 kell 22:00

Kinnisvaraturul valitseb hapukurgihooaeg

Pankadest laenu saamine on muutunud raskeks: klientidele esitatavad nõudmised lähevad karmimaks ja intressimäärad ületavad kohati juba 15%.

Hoiupank on peatanud paariks nädalaks laenude väljastamise täiesti, Hansapank laenab raha vaid väga headele klientidele. Kinnisvaramaaklerite väitel oli eelmise nädala lõpul takistusteta võimalik laenu saada vaid Ühispangast ja Kinnisvaraekspressilt.

Mõni nädal kestnud likviidsuskriis rahaturul pole kinnisvara hindu veel mõjutanud. Selle tegelikud tagajärjed selguvad järgmise aasta algul. Kinnisvaraturu areng sõltub aga otseselt sellest, millise suuna võtab rahaturu ja kogu majanduse areng. Esialgu tõmbub koomale vaid nende inimeste ring, kellele on pankade nõudmised tasku järgi ja vastuvõetavad.

Kuna laenamine muutub paljudele ülejõukäivaks, elavneb uuesti korterite üüriturg, mis oli vahepealses madalseisus. Soodsate laenutingimust juures oli kasulikum endale korter osta, sest laenuintressi kuumakse oli üüriga võrdväärne.

Majandusanalüütikud ja pankurid kinnitavad, et praegune olukord on ajutine. Laenuparadiisi ajajärk on igatahes selleks korraks läbi.

Peaministri majandusnõuniku Ardo Hanssoni kinnitusel püsivad väga kõrged intressimäärad veel mõne nädala. Paari kuu pärast on tema sõnul ajutine likviidsusprobleem lahenenud, kuid nii madalale intressimäärad enam langeda ei saa, nagu nad varem olid.

Hansapank Eesti peadirektor Indrek Neivelt ei välista, et sama soodus aeg laenu võtmiseks võiks korduda. «Seekord läks asi liiale, aga võib-olla tuleb see 2--3 aasta pärast tagasi. Majandus ikka kõigub,» ütleb ta optimistlikult.

Neivelt soovitab kinnisvara ostmisega paar kuud oodata. «See pole niivõrd märkimisväärne periood, et peaks väga muretsema ja krokodillipisaraid valama,» lohutab ta.

Laenuvõimaluste ahenemine paneb kindlasti piiri hindade tõusule. Kuna nõudmine on pakkumist seni oluliselt ületanud, ei tasu kiiret hinnalangust samuti oodata.

Teiste riikide kogemuse põhjal võib prognoosida, et langema hakkavad eelkõige kallimate korterite ja majade hinnad. Äärelinna tüüpkorterite hinnale on mõju väiksem. Ostjale muutub kinnisvara igatahes laenuintressi võrra kallimaks.

Hetkel kuum