17. november 1997 kell 22:00

Ametnikud sekkusid valuutaturgudele

Eile varahommikul teatas suuruselt Jaapani kümnes pank oma tegevusvõimetusest iseseisva pangana. Oma pankroti väljakuulutamise põhjuseks tuuakse halbade laenude liiga suurt osakaalu. Teade andis finantsturgudele vihje, et Jaapani võimud on alustanud kauaoodatud jõulisi meetmeid pangasektori kriisi leevendamiseks.

Lisaks sekkusid valuutaturgudele nii USA kui ka Jaapani ametivõimud, väljendades muret jeeni kursi järsu langemise pärast ning avaldasid valmisolekut sekkumiseks tagamaks valuutaturgude stabiilsust. Tegemist oli ilmselt viimase aja ühe tugevaima sekkumisega jeeni toetuseks.

Reedel langes jeen viimase viie aasta madalaima kursini -- 127,45 jeeni dollar. Jaapani Panga ja rahandusministeeriumi aktsioonid aitasid Tokio börsi NIKKEI indeksi selle aasta suurimale (1200sele) punktitõusule ning jeeni positsioonide mõningasele taastumisele. Hiljem Jaapani ametnikud pehmendasid oma avaldust ning jeeni kurss suundus uuesti alla. Jeeni kurssi nõrgestas ka Korea woni kursi langemine allapoole psühholoogiliselt olulist 1000 USD/KRW piiri, sest Korea on Jaapanile väga tähtis ekspordipiirkond.

Saksa marga suhtes tõusis dollar eile hommikul taas üle 1,730 DEMi. Tõusu põhjustas marga üllatuslik nõrgenemine jeeni suhtes. Päeva jooksul liikuski USD kurss vahemikus 1,738--1,740 marka, käies mitmel korral isegi üle 1,740 DEMi piiri, langes seejärel taas ning eile õhtul oli USD kursiks 1,7343 DEMi (13,874 kr).

USA tööstustoodang kasvas oktoobris 0,5 protsendi võrra.

Hetkel kuum