19. november 1997 kell 22:00

Lacto ostab Hiiumaa Piima

ASi Lacto president Yaqub Haidary ütles, et otsus Hiiumaa Piima ostmiseks on tehtud. «Ma tean, et me saame selle tehase,» ütles ta. Tehingu hind on 2--3 miljonit krooni.

Hiiumaa Piima tegevdirektori Üllar Laidi kinnitusel on Lacto ostusoov reaalne ja ostu-müügilepingute vormistamine käib. Tema sõnul lisandub ostuhinnale ka osa ettevõtte võlgasid.

Oma plaane seoses Hiiumaa Piimaga ei soovinud Lacto president Haidary veel lähemalt kommenteerida. Teada on vaid, et Lacto kaalub võimalust hakata piima Hiiumaale töötlemiseks vedama mandrilt.

Hiiumaa Piima ostu kaalunud piimanduskontserni Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Aivar Pärgmäe ütles, et Hiiumaa Piima pole mõtet osta ka siis, kui hind oleks üks kroon. «Sealne turg on väike ja piiratud,» ütles Pärgmäe. «Pole mõtet energiat ja raha raisata.»

Ka Tallinna piimatööstus on kaalunud Hiiumaa Piima ostmist, kuid sellest plaanist loobunud.

Tallinna Piimatööstuse ASi juhatuse esimehe Oliver Kruuda sõnul saaks Hiiumaal edukalt piima ümber töötada vaid siis, kui luuakse kindel toorainebaas ja uuendatakse tootmine. Kruuda ütlusel vajaks Hiiumaa Piim umbes miljoni dollari suurust investeeringut.

Ma ei pea mõistlikuks ideed hakata mandrilt piima töötlemiseks Hiiumaale vedama, ütles Kruuda. Tema sõnul maksab kilo piima vedu mandrilt saarele 15 senti.

Hiiumaa Piim toodab praegu umbes 15 tonni juustu kuus, mis on neljandik kogu tehase tootmisvõimsusest. Juustutööstus töötab üle päeva, kuna Hiiumaa piimatootjatelt kogutakse 6 tonni piima päevas, mis on aga ebapiisav kogus tööstuse käivitamiseks.

Hiiumaa Piim prognoosib selle aasta käibeks 13 miljonit krooni. Laidi kinnitusel töötab tööstus praegu nullkasumiga, vaid suvel on kasum ligikaudu 100 000 krooni kuus.

Hetkel kuum